قرارداد ایزو

قرارداد ایزو ، ISO سازمان بین المللی استاندارد مقرر در ژنو است که یکپارچه سازی استاندارد در سراسر جهان و ایجاد تسهیلات در تجارت بین المللی می پردازد.

برای شرکت هایی که اقدام به تولید محصول یا خدمتی می کنند و فعالیت اقتصادی دارند، مناسب است که با اخذ ایزو به استفاده از راهکارهای کارشناسانه برای بهبود فرآیند سازمان خود بپردازند از جمله مدیریت کیفیت، مشتری مداری، تولید بهتر محصول، بهداشت و ایمنی شغل و…

برای استفاده از خدمات مشاوره ای ایزو و دریافت گواهینامه ی آن، لازم است ابتداً یک مشاور ارزیابی و انتخاب شود و با وی قرارداد منعقد شود که به آن قرارداد مشاوره ای ایزو گفته می شود و پیرو آن، به اعطای خدمات مشاوره ای و حمایت مدیریت ارشد شرکت طرف قرارداد در تمام سطوح سازمانی می پردازد.

قرارداد ایزو

معمولاً بعد از گذشت 3 الی 6 ماه از زمان فعالیت مشاور، گواهینامه ای استاندارد قرارداد ایزو صادر خواهد شد.

از مهمترین بندهای قرارداد مشاوره ای ایزو ، بند مربوط به تعهدات مشاور است که باید به طور دقیق مطابق با خواسته های کارفرما ، در قرارداد تصریح گردد.

طی قرارداد ایزو ، فرد مشاور با فراهم کردن اصولی برای طرف قراردادی، رویکرد مشترکی برای مدیریت نسبت به فعالیتهای تجاری وی ایجاد می کنند. این استانداردها نه فقط برای سیستم های مدیریت کیفی بلکه برای کل سیستم مدیریتی تعیین می شوند.

آنچه یک شرکت تجاری می تواند طی قرارداد ایزو به آن دست یابد، مدیریت کیفیت، مشتری مداری، تولید بهتر محصول، بهداشت و ایمنی شغلی است.

توصیف قرارداد ISO در بندهای مختلف آن به شرح زیر است:

  1. موضوع قرارداد: ارائه خدمات کارشناسی، آموزشی و مشاوره ای در زمینه ی اعمال استانداردهای ایزو و اخذ و نگهداری گواهینامه های iso
  2. خدمات مشاور: حضور در شرکت برای ارائه ی خدمات مشاوره ای در زمینه استانداردهای ایزو در زمینه ی مدیریت، تولید و…
  3. وظایف شرکت: شرکت طرف قرارداد نیز موظف به انجام همکاری های لازم در راستای استقرار سیستم مورد نظر و همچنین پرداخت حق الزحمه ی مشاور است.
بیشتر بخوانید :  تقسیم بندی قراردادهای مهندسی

از شروط مهم دیگری که در قرارداد ایزو قابل درج است، شرط «مستندسازی» یا همان (Documentory) است که براساس آن شواهد و تجربیات، به عنوان یک دانش قابل استفاده در مراحل بعدی فعالیت اقتصادی شرکت قابل استفاده خواهند بود.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص و متبحر در زمینه امور قراردادهای داخلی و بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش اعم از مشاوره و تهیه و تنظیم قرارداد ها و قرارداد پیمانکاری و وکالت ناشی از دعاوی قراردادی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

1 دیدگاه.

  • با سلام قرارداد ایزود از دیدگاه حسابداری ماهیتش به چه صورت است؟
    دارایی است یا هزینه؟

فهرست