قرارداد توزیع، یکی از روش های تأمین قصد گسترش تجارت و فروش برای دارندگان کالا، خدمات و فناوری است که به صورت یک عقد عهدی منعقد می شود و حاصل آن اعطای اجازه و امتیاز فروش، و نه مالکیت محصول به طرف مقابل است.

قراردادهای توزیع یا به عبارت صحیح تر موافقتنامه های توزیع ( Distribution agreement) 2 نوع هستند:

1- قراردادهای توزیع انحصاری (انفرادی) Sole distribution agreements

همانطور که از نام آن پیداست، طبق آن اصیل حق ندارد توزیع کننده یا نماینده ی دیگری به غیر از خود را برای امر توزیع منصوب کند و تمرکز اصلی این توافق بر توافق انحصاری میان تأمین کننده و توزیع کننده سات و توزیع کننده تنها فروشنده ی مجاز برای کالاهای تولیدکننده در قلمرو شخص و چارچوب قرارداد خواهد بود.

2- قرارداد توزیع انتخابی (گزینشی) Distribution agreement  Selective

در این توافق، عرضه کننده ی کالا یا خدمت، فقط از یک توزیع کننده ی خاص که مطابق با معیارهای مدنظر اوست، برای انعقاد قرارداد توزیع بین المللی استفاده می کند. در توزیع انتخابی، تمرکز بر کیفیت فروشنده است و مبنای آن ماهیت محصول تولیدکننده است، به طور مثال فروش محصولات فنی و پیچیده نیازمند تخصص و مهارت است، بنابراین تولیدکننده باید کسی را برای توزیع انتخاب کند که از این ویژگی برخوردار باشد.

قرارداد توزیع بین المللی را نباید به عنوان اعطای پروانه ی فروش دانست، زیرا قراردادهای توزیع بین المللی، شامل موادی در مورد انعقاد قراردادهای سر راست (Straight Forward) هستند، اما در صدور پروانه، فرد اجازه ی استفاده از حق مالکیت معنوی خود را به دیگری اعطا می کند و یا در اعطای امتیاز گیرنده امکان اعمال کنترل بر تجارتی که امتیاز آن به وی داده شده را دارد.

بیشتر بخوانید :  داوری بین المللی

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در قراردادهای بین المللی و سابقه درخشان در تهیه و تنظیم انواع قراردادهای بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه در بخش قراردادهای بین المللی به طور مفصل توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.a

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست