قاچاق ارز

قاچاق ارز پدیده ای است که علاوه بر آثار سوء اقتصادی به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی مورد نظر قرار می گیرد. این جرم از مواردی می باشد که به اقتصاد جامعه هزینه های زیادی را متحمل می کند و تجارت آزاد را مورد تهدید قرار می دهد قاچاق ارز آثاری دارد که شامل می شودکه درآمدهای گمرکی و مالیاتی کشور بسیار کم گردد که باعث خروج ارز از کشور می شود. همچنین باعث بیکاری در کشوری می شود که تولیدات داخلی بسیار کاهش می یابد.

اقتصاد کشور از قاچاق ارز متحمل زیان های شدید می شود و باعث از بین رفتن تعرفه های دولتی می شود.

جرم قاچاق ارز باعث می شود که درآمد دولت به سه طریق کاهش پیدا کند.

  • گسترش اقتصاد زیرزمینی و فرار مالیاتی
  • کاهش تعرفه ها و عوارض گمرکی
  • کاهش درآمدهای ارزی

قاچاق ارز

ارز

منظور از ارز پول رایج کشورهای خارجی، اعم از اسکناس، مسکوکات، حوالجات ارزی و سایر اسناد مکتوب یا الکترونیکی است که در مبادلات کاربرد دارد.

بهای ارز

بهای ارز بالاترین نرخ اعلامی ارز که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان اعلام می گردد.

مجازاتهای تعیین شده برای قاچاق ارز

طبق ماده 18 قانون قاچاق ارز و کالا مرتکب علاوه بر ضبط کالا و ارز به شرح ذیل محکوم می گردد:

ارز: جریمه نقدی ارز ورودی یک تا دو برابر بهای ريالی و جریمه نقدی ارز خروجی، دو تا چهار برابر بهای ريالی آن جریمه نقدی خرید، فروش یا حواله ارز در برابر بهای ريالی آن.

همچنین لازم به ذکر است نگهداری، عرضه یا فروش قاچاق ارز موضوع ماده 18 این قانون حسب مورد توسط واحدهای صنفی و یا صرافی ها تخلف محسوب و مرتکب علاوه بر ضبط ارز به ترتیب زیر جریمه می شود:

به موجب ماده 3 قانون اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 94/05/07 جریمه نقدی خرید، فروش یا حواله ارز دو برابر بهای ريالی آن می باشد.

  1. مرتبه اول: جریمه نقدی معادل دو برابر ارزش کالا یا بهای ريالی ارز قاچاق
  2. مرتبه دوم: جریمه نقدی معادل چهار برابر ارزش کالا یا بهای ريالی ارز قاچاق
  3. مرتبه سوم: جریمه نقدی معادل شش برابر ارزش کالا یا بهای ريالی ارز قاچاق و نصب پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی و تکمیلی محل کسب به مدت شش ماه

مراجع صالح رسیدگی به جرم قاچاق

رسیدگی به جرم قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس یا انفصال از خدمات دولتی در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب است.

سایر پرونده های قاچاق کالا و ارز تخلف محسوب و رسیدگی به آن در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است.

هر کدام از شعب بدوی تعزیرات در مورد قاچاق کالا و ارز که ارزش آن ها کمتر از بیست میلیون ريال باشد قطعی است در سایر موارد آراء شعب ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ یا درخواست محکوم علیه قابل تجدیدنظر خواهی است.


موسسه حقوقی بین المللی دادپوین حامی و وکلای مجرب این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره حقوقی و قبول وکالت در دعاوی مربوط به زمینه قاچاق ارز که در دپارتمان کیفری و تعزیرات آمده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)
فهرست