مدارک لازم جهت اخذ پروانه ساختمان

همانطور که می دانیم برای احداث ساختمان باید به شهرداری مراجعه کرده تا جهت احداث مجوز لازم اخذ گردد.

اما گاهی پیش می آید که با وجود ارائه مدارک لازم و کامل شهرداری با این امر موافقت نکرده و جهت اخذ مجوز جهت ساخت همکاری لازم را به عمل نمی آورد. در این موراد می توان علیه شهرداری به جهت تخلف و عدم انجام وظیفه ی قانونی اش شکایت کرده و از طریق مرجع صالح او را ملزم بر ارائه ی مجوز کرد.

مدارک لازم جهت اخذ پروانه ساختمان به طور خلاصه بدین شرح می باشد:

1- اصل و تصویر مدرک مالکیت: مدرک مالکیت شامل یکی از موارد ذکر شده می باشد (سند مالکیت ششدانگ، برگه قرارداد واگذاری زمین شهری، اجاره نامه سازمان اوقاف، مقاوله نامه اداره املاک و مستغلات شهرداری تهران و بنچاق)

2- اصل و تصویر شناسنامه مالکین

3- اصل و تصویر نوسازی سال جاری

4- اصل و تصویر صورت مجلس تفکیکی برای املاکی که دارای سند آپارتمانی می باشند

5- اصل و تصویر گواهی انحصار وراثت (در صورت فوت مالک)

6- ارائه ی گواهی 6 و 8 قانون زمین شناسی ( در صورتی که ملک فاقد ساختمان باشد)

بیشتر بخوانید :  استرداد ملک در تصرف شهرداری

7- نقشه  GIS (نقشه GIS در واحد طرح تفصیلی ارائه می گردد) محل ملک توسط مالک بر روی آن مشخص می گردد، مسئولیت جابجایی و شناسایی اشتباه بر عهده مالک می باشد

8- حضور مالکین یا وکیل قانونی الزامی است

9- اصل و تصویز وکالتنامه و شناسنامه وکیل در صورت مراجعه وکیل

10- فیشهای برق، آب، گاز و تلفن

که گاهی اشخاص حقیقی یا حقوقی با وجود ارائه ی مدارک فوق موفق به اخذ پروانه ی ساختمانی نمی شوند و شهرداری در ارائه ی پروانه تخلف می کند.

مرجع صالح جهت طرح شکایت با وجود ارائه ی مدارک لازم

مرجع صالح جهت طرح شکایت علیه شهرداری دیوان عدالت اداری است چرا که در این دعوا خواسته ی مورد مطالبه از سوی خواهان و در واقع تخلف شهرداری در حیطه ی وظایف خاص آن است ولی اگر در دعوایی خواسته ی علیه شهرداری به عنوان مثال جبران ضرر و خسارت وارده به جهت فعالیت های شهرداری باشد در این موارد مرجع صالح مرجع قضایی خواهد بود نه مرجع اداری

وکلای مجرب موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی به شما توصیه می کند جهت طرح هر گونه دعوا علیه شهرداری از خدمات و مشاوره ی حقوقدانان این موسسه استفاده کرده تا بتوانید با سهولت هر چه بیشتر به حق و حقوق قانونی خود دست یابید.

هر گاه با وجود ارائه ی مدارک لازم، شهرداری در ارائه ی مجوز لازم برای احداث ساختمان تخلف کند و با آن موافقت نکند می توان با مراجعه به دیوان عدالت اداری طرح دعوا کرد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست