وصول چک برگشتی

حتی اگر برای خود ما اتفاق نیفتاده باشد حتماً در اطرافیانمان دیده و یا شنیده ایم که پس از مراجعه به بانک جهت وصول مبلغ چک با این پاسخ بانک مواجه می شوند که حساب چک مربوطه موجودی ندارد! (وصول چک برگشتی)

در اغلب موارد پس از تماس با صاحب چک برگشتی مشکل به وجود آمده حل می شود اما همیشه اینطور نیست…

وصول چک برگشتی از دو جنبه قابل تعقیب است:

وصول چک برگشتی

  1. بعد حقوقی که مراحل اداری آن در بعضی موارد ممکن است حتی تا 2 سال طول بکشد.
  2. بعد کیفری که به دلیل عمل مجرمانه در کشیدن چک بی محل بنابر تشخیص قاضی بین یک روز تا 2 سال حبس دارد.

خوب است بدانید چک در حکم اسناد رسمی و لازم الاجرا است و مبلغ آنرا می توان با روش بهتر و سریع تر از روش های معمول که در قانون آمده است و بیشتر مردم و حتی وکلا از آن بی اطلاع هستند نقد کرد.

بدین صورت که دارنده ی چک برگشتی با مراجعه به اداره ی ثبت اسناد و املاک کشور چک را به اجرا می گذارد،اداره ی ثبت نیز با صدور اجرائیه به بدهکار 10 روز مهلت می دهد که طلب خود را بپردازد.

در صورتی که بدهکار در مدت 10 روز بدهی خود را پرداخت نکند طلبکار تا 3 روز می تواند طریقه ی وصول طلب خود را به سازمان ثبت اسناد کشور اعلام کند.

سپس اداره ی ثبت اسناد اموال قابل بازداشت بدهکار را به فروش می رساند و بدهی طلبکار را می پردازد و یا اموال را پس از اخذ حقوق دولت به طلبکار واگذار می کند.

وکلای مجرب موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی دربخش وصول مطالبات ( وکیل وصول مطالبات ) آمادگی ارائه مشاوره و عقد قرارداد در زمینه ی احقاق حق و وصول مطالبات شما را دارند.

نویسنده: گروه تأمین اعتبار موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
بیشتر بخوانید :  وجه التزام و ماهیت حقوقی آن
فهرست