رفع سد معبر وظیفه شهرداری است و شهرداری حق توقیف اموال را ندارد.

شرح موضوع

 

رفع سد معبر وظیفه شهرداری است و شهرداری حق توقیف اموال را ندارد.

سوال : در اجرای تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری ها هنگام رفع سد معبر از ناحیه مامورین شهرداری در صورتی که مامورین شهرداری مجبور گردند که جهت رفع مانع و سد معبر مواد فاسد شدنی و غذایی را جمع آوری نمایند، نحوه نگهداری با توجه به فساد مواد مذکور و عنداللزوم فروش آن ها و کیفیت فروش و نگهداری وجوه حاصله و خسارات وارده به صاحبان اموال و مستند قانونی اقدامات شهرداری در این خصوص ارائه طریق فرمایند.

نظریه مشورتی شماره 9107/7 اداره کل حقوقی قوه قضائیه مورخ 05 / 02 / 1380 :

با توجه به تبصره 1 بند 2 ماده 55 قانون شهرداری ها، در مورد رفع سد معبر، وظیفه شهرداری فقط آزاد کردن معبر است نه توقیف اموال و نگهداری آن ها؛ بنابراین پس از آزاد کردن معبر حفظ اموال با صاحب آن ها است و شهرداری دخالتی ندارد تا مساله نحوه نگهداری یا چگونگی فروش مطرح شود.

مطالب مر تبط : طرح دعوا علیه شهرداری

مطالبه خسارت از شهرداری

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)

پرسش و پاسخ

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام سوالی از خدمتتان داشتم. ممنون میشم پاسخ دهید.آیا شهرداری می تواند برابر ماده 55 قانون شهرداری مبنی بر رفع سد معبر با توجه به اخطاریه به متصدی و ممانعت از جمع آوری سد معبر توسط مأمورین شهرداری از دادستان حکم پلمپ بگیرد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آگوست 15, 2022 4:06 ب.ظ

   سلام. سد معبر مستلزم پلمپ ملک نمی باشد. لذا پلمپ به بهانه سد معبر غیرقانونی است و فک پلمپ غیرقانونی جرم نیست. در هرحال اقدام مذکور قانونی نیست و ممانعت از حقوق و سلب آزادی افراد تلقی می گردد. شکایت انتظامی علیه شهردار و دستوردهندگان در این موارد توصیه می گردد. عوامل شهرداری فقط می توانند با جمع آوری موارد رفع سد معبر کنند.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی