اقسام صلح

1- صلح دعوی که به معنای تراضی طرفین برای پایان دادن به دعوا است.( صلح نامه )

2- صلح در مقام معامله یا صلح ابتدایی صلحی است کهّ به صورت عرفی جایگزین عقود دیگر می شود.

به عبارت دیگر می توان گفت که صلح به طور معمول دارای معوض است ولی ضرورتی ندارد که ارزش دو عوض با هم برابر باشد هر گاه عوض نابرابر و ناچیزی در صلح تعیین شود چنین صلحی (صلح محاباتی) نیز نامیده می شود.

شیوه های فسخ صلح نامه

با توجه به ماده 760 قانون مدنی باید گفت که قرارداد صلح همیشه لازم است اگر چه در مقام عقد جایز واقع شده باشد برهم نمی خورد مگر در موارد فسخ به خیار یا اقاله.

صلح نامه

فسخ به خیار

همانند سایر عقود لازم در صلح هم ممکن است هر یک از خیارات مختص به بیع جاری شود به جز خیار مجلس و خیار حیوان و تأخیر ثمن که ماده 456 قانون مدنی آن را فقط مختص عقد بیع دانسته است.

همچنین لازم به ذکر است که رد قانون مدنی اشاره شده است که خیار تدلیس موجب فسخ قرارداد صلح می شود و این وجه به معنای نفی سایر خیارات نمی باشد بلکه چون متصالحین برای پنهان کردن حقیقت امر و نمایان کردن خلاف واقع به جای عقود دیگر از عقد صلح استفاده می کنند بدین جهت قانون خیار تدلیس را که بیشتر مورد ابتلاء قرار می گیرد نام برده است.

فسخ به اقاله

عقد صلح یکی از انواع معاملات می باشد که طرفین قرارداد می توانند طبق مقررات مربوط به اقاله آن را به تراضی تفاسخ کنند زیرا افراد در اداره ی امور مالی خود دارای آزادی اراده هستند و محدود نمودن آن ها جز در مواردی که مصالح اجتماعی اقتضاء کند برخلاف اصول حقوقی می باشد. به همین دلیل ماده 283 قانون مدنی مقرر می دارد که بعد از معامله طرفین می توانند به تراضی آن را اقاله و فسخ نمایند بنابراین تمامی احکام و آثار در باب اقاله در مورد اقاله ی صلح نیز جاری می باشد.

بیشتر بخوانید :  حل اختلافات در قراردادهای بین المللی

و همچنین لازم به ذکر است صلحی که در دادگاه ها و شوراهای حل اختلاف انجام شود از نظر اجرا مانند حکم دادگاه است مفاد این صلح نسبت به طرفین و وراث و قائم مقام قانونی آن ها فاقد و معتبر است چنین صلحی مانند احکام دادگستری به اجرا گذاشته می شود. و مدارک لازم برای طرح دعوای فسخ صلح نامه کپی برابر اصل صلح نامه است.

 

این مقاله برای شما به صورت کتاب ( فایل Pdf ) در آورده شده و شما میتوانید آن را از >> دعوای فسخ صلح نامه << دانلود کنید.

 


 

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که همگی متخصص و متبحر در طرح و اقامه ی دعاوی حقوقی که در بخش دپارتمان حقوق و مدنی توضیح داده شده است می باشند جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 2)
فهرست