دعوای صدور حکم منع واردات مغایر با طرح صنعتی ثبت شده

یکی دیگر از موارد حقوق انحصاری صاحب طرح صنعتی ، واردات اقلام حاوی طرح صنعتی می باشد. با توجه به این حق که چنانچه شخصی با تقلید و کپی از طرح صنعتی ثبت شده اقلام حاوی طرح را وارد کشوری کند که طرح صنعتی در آن کشور مورد حمایت است ، این شخص مرتکب اعمال نقض حق شده و می توان به دو طریق کیفری و مدنی قابل تعقیب می باشد .

قانون مصوب 1386 ایران نیز به موجب بند (ب) ماده 28 وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی را از جمله حقوق انحصاری صاحب طرح دانسته است. و با توجه به این بند چنانچه کسی مبادرت به وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی ثبت شده بدون اجازه صاحب طرح کند مرتکب نقض حق شده و قابل تعقیب کیفری و مدنی است .در این صورت صاحب حق می تواند با طرح دعوای صدور حکم منع واردات مغایر با طرح صنعتی ثبت شده نسبت به احقاق حق خود اقدام نماید .

  در طرح دعوای  صدور حکم منع واردات مغایر با طرح صنعتی بایستی توجه شود که واردات کالای حاوی طرح صنعتی بدون اجازه صاحب طرح ثبت شده صورت گرفته باشد و در جریان یک عملیات تجاری و یا برای تحصیل منفعت صورت گرفته باشد و الا اگر به عنوان جزئی از یک کالای اصلی و به عنوان لوازم یدکی وارد شده باشد مشمول عنوان عمل تجاوزکارانه نخواهد بود .

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست