درصد حق مالک در فروش سرقفلی

در رابطه با قراردادی که در مورد ملک تجاری واقع می شود ابتدا باید تشخیص دهیم که قرارداد بیع واقع شده یا حق سرقفلی برای سرقفلی منتقل شده است؟ برای تشخیص این امر اول باید دید انتقال دهنده مالک خود ملک می باشد و دوم اینکه آن ملک مستأجر نداشته باشد. ( درصد حق مالک در فروش سرقفلی )

در نظام حقوق ایران بدون وجود رابطه ی استیجاری سرقفلی مصداق ندارد، بنابراین تنها برای مستأجر یک ملک می توان حق سرقفلی را متصور بود. در واقع یک شخص واحد نمی تواند هم مالک ملک باشد و هم مستأجر آن، بنابراین مالک یک ملک هرگز نمی تواند حق سرقفلی را منتقل کند.

درصد حق مالک در فروش سرقفلی

فروش سرقفلی از سوی مالک یا مستأجر

فروش سرقفلی از سوی دو شخص قابل تصور است:

 • خود مالک سرقفلی ملکی را که به اجاره داده است می فروشد این در صورتی امکان دارد که سرقفلی را در ازای مبلغی به مستأجر واگذار نکرده باشد چون در این صورت مستأجر مالک سرقفلی است.
 • مستأجر سرقفلی را به دیگری می فروشد که این در صورتی امکان دارد که مستأجر قبلاً سرقفلی را از مالک خریداری کرده باشد چون در این حالت است که مستأجر مالک سرقفلی و حق انتقال به مالک ملک تجاری یا شخص دیگر را دارد.

حال در مواردی که حق انتقال  از مستأجر سلب شده باشد و مستأجر بخواهد آن را به دیگری واگذار نماید یا خود مالک باید سرقفلی را از مستأجر بخرد و یا باید اجازه دهد که مستأجر آن را به دیگری انتقال دهد. ( درصد حق مالک در فروش سرقفلی )

در مواردی که مالک می خواهد سرقفلی را از مستأجر خود بخرد باید قیمت سرقفلی را به نرخ روز بپردازد ولی اگر شخص دیگری بخواهد سرقفلی را از مستأجر بخرد مالک هیچگونه حقی ندارد و درصدی را دریافت نمی کند چون قبلاً قیمت سرقفلی را از مستأجر اخذ کرده است.

بیشتر بخوانید :  دعوی الزام به تنظیم سند رسمی اجاره

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متخصص آن آماده ی ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در زمینه ی دعاوی سرقفلی می باشند. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام .من سوال دارم .
  چرا صاخب سرقفلی اگر قصد فروش داشته باشد باید با اجازه مالک بوده و اول مالک حق خرید دارد و در صورت عدم‌تمایل مالک به خرید مستاجر میتواند واگدارنماید .اما اگر مالک قصد فروش مالکیت داشته باشد بدون اطلاع مستاجر میتواند به عیر بفروشد این تخلف نیست ؟

  پاسخ
 • سلام
  من یک واحد تجاری سرقفلی دارم که قرار است مالک، سند ملکیتش را به نامم واگذار کند
  چند درصد از قیمت مغازه را باید به ایشان پرداخت کنم؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما

   در املاک تجاری علاوه بر ملکیت حق دیگری به نام سرقفلی مطرح است و سرقفلی در حقیقت قیمتی است که در صورت خرید ملکی تجاری علاوه بر عرصه و اعیان برای آن نیز پول پرداخت می شود .که براساس عرف اکنون تنها 20 درصد ارزش ملک را عرصه و اعیان تشکیل و 80 درصد الباقی ارزش سرقفلی آن است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست