قرارداد مشارکت

تعریف خلع ید

خلع ید در قرارداد مشارکت به لحاظ حقوقی عنوان دعوایی است که مالک یا مال غیرمنقول (خانه، مغازه، زمین) به طرفیت متصرف غیرقانونی مال خود اقدام می کند.

قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت در ساخت

دارندگان زمین و خانه ها ی کلنگی مایل هستند تا در احداث ساختمان بر روی املاک خود با سازندگان مشارکت نمایند. بدین نحو که مالک ملک خود را بعنوان آورده قرار می دهد و سازنده کلیه ی هزینه های ساخت را تقبل می نماید بنابراین از آنجایی که تمام هزینه ها بر عهده سازنده می باشد امکان تخلف وی از مفاد قراردادی بیشتر است.

اساس قرارداد مشارکت در ساخت بر تجربه، توانایی مالی و فنی، وفاداری دانش و تخصص است و تخطی سازنده از هر کدام از این اصول مانند تأخیر در اجرای قرارداد مشارکت در ساخت استفاده از روش های نادرست در جهت کاهش هزینه ها و عدم توجه به منافع مالک امکان فسخ و اقاله ی قرارداد مشارکت در ساخت را به مالک می دهد

شیوه های طرح دعوای خلع ید از سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

علاوه بر فسخ و اقاله می توان به خلع ید از سازنده توسل جست، دعوای خلع ید می تواند به صورت جداگانه (دادخواست خلع ید) مطرح گردد که لازمه ی این امر این است که ابتدا قرارداد مشارکت در ساخت فسخ شده باشد. اما علاوه بر این می توان از دادگاه تقاضای فسخ قرارداد مشارکت در ساخت و تحویل ملک را تواماً داشت تا ضمن اجرای حکم هر دو خواسته فراهم شود چرا که دادگاه در محدوده ی دادخواست حکم می دهد و اگر خواسته صرفاً فسخ باشد، اجباری به تحویل ملک به مالک نخواهد بود.

بیشتر بخوانید :  ابطال قرارداد مشارکت در ساخت

همچنین لازم به ذکر است دعوای خلع ید از جمله دعاوی مالی می باشد بنابراین می تواند در شورای حل اختلاف هم مطرح شود مشروط بر اینکه قیمت خواسته از بیست میلیون تومان بیشتر نباشد در غیر اینصورت در ددگاه مطرح می شود و دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی می باشد.

مدارک لازم جهت طرح دعوای خلع ید از سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

  1. کپی برابر اصل سند مالکیت
  2. معاینه و تحقیق محلی با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری

 

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آمادگی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش در زمینه املاک و قراردادهای مشارکت در ساخت می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست