شیوه های حل اختلافات در قراردادهای بین المللی را می توان به انواع مختلف تقسیم کرد:

الف- اگر مبنای تقسیم بندی را با توجه به شخص رسیدگی کننده در نظر بگیریم روش های حل اختلافات در قراردادهای بین المللی به شرح ذیل تقسیم می گردد:

  1. دادگاه های ملی که طرفین دعوی هیچ نقشی در انتخاب مقام رسیدگی کننده ندارند.
  2. داوری
  3. رسیدگی کارشناسی
  4. کمیته تخصصی حل اختلاف
  5. سازش

در بین موارد فوق به غیر از مورد اول در بقیه موارد، شخص ثالث رسیدگی کننده منتخب طرفین می باشد.

ب- اگر مبنای تقسیم بندی را با توجه به نتیجه ی حاصل از شیوه های رسیدگی در نظر بگیریم انواع روش های حل اختلافات به دو قسم تقسیم می شود:

  • رسیدگی داوری و قضایی
  • سازش و میانجی گری

حل اختلافات

داوری یکی از روش های حل و فصل اختلافات در قراردادهای بین المللی

داوری یک نوع حل و فصل الزام آور دعاوی خارج از دادگاه در سطح داخلی و بین المللی می باشد و به طور معمول، طرفین دعوی به یک یا سه داور یا دیوان داوری مراجعه می کنند و خواهان صدور رأی داوری می شوند.

این تصمیم داور یا داوران یا دیوان داوری برای طرفین الزام آور است.

امروز در برخی قراردادهای بین المللی مشاهده می شود که به دلیل بعد مسافت و دوری راه حتی داوری به صورت آنلاین یا اینترنتی صورت می پذیرد و داوران نیز براساس اسناد ارائه شده اتخاذ تصمیم می کنند.

مذاکره و توافق بر روی اختلاف و سازش در قراردادهای بین المللی

در دعاوی قراردادهای بین المللی، طرفین فهیم قراردادها ترجیح می دهند تا با یکدیگر مذاکره کنند و موارد اختلاف را با صلح و سازش حل و فصل نمایند.

بیشتر بخوانید :  تنصیف دارائی زوج

در واقع بهترین شیوه ی حل و فصل اختلافات در قراردادهای بین المللی، مذاکره با حسن نیت و تلاش در جهت رفخع مشکلات و اختلافات است.

ارزش و اعتبار سازشی که طرفین در خارج از دادگاه انجام می دهند مانند آرای قطعی دادگاه ها و آرای داوری است و در واقع دادگاه به این سازش صحت گذارده و آن را مبنای حکم خود قرار می دهند.

میانجیگری روش دیگر جهت حل اختلاف در قراردادهای بین المللی

گاهی در قراردادهای بین المللی پس از بروز اختلاف هر کدام از طرفین اصرار بر صحت برداشت خود و عدم درستی برداشت های طرف مقابل از توافقات و قراردادها و سایر موضوعات مورد اختلاف دارد و چاره ای نیست که فرد یا هیئت ثالثی در این خصوص نظر خود را بیان کند تا بدون صدور رأی و بدون این که نظر میانجیگر برای طرفین الزام آور باشد، مورد ملاحظه ی طرفین جهت اتخاذ تصمیم قرار می گیرد.

این شیوه نظر فرد خارجی را در مورد اختلافات برای طرفین روشن می کند و می تواند مبنای صلح و سازش طرفین اختلاف در خارج از دادگاه قرار گیرد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در قراردادهای بین المللی و سابقه درخشان در تهیه و تنظیم انواع قراردادهای بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه در بخش قراردادهای بین المللی به طور مفصل توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست