وکیل پایه یک دادگستری در انجام رسالت خود به عنوان یکی از خدمتگزاران عدالت و امنیت قضایی، نیازمند  حمایت های قانونی است تا بتواند با فراغ بال و اعتماد به نفس لازم، بدون ترس از تعقیب و توفیق و واهمه از اشخاص، هر که باشند، با بهره گیری از تخصص و شایستگی های خویش، بر رسالت اصلی خود که مبارزه با ظلم ظالم، هر ظالمی و حمایت از مظلوم، هر مظلومی است عمل نماید. اما در مقابل، اهمیت، اعتبار و آثار وظیفه مزبور ایجاب می نماید که وکیل دادگستری تکالیفی را نیز بر عهده بگیرد.

حقوق وکیل دادگستری

وکیل دادگستری باید از تضمین کافی برخوردار باشد تا از گزند و تعرض ظالم که می تواند از قوای عمومی و یا اشخاص ذی نفع باشد، در امان بوده و احساس چنین امنیتی را بنماید.

در این جهت قانونگذاران کشورها با وضع مقرراتی گامهایی برداشته اند در کشور ما نیز مقرراتی در همین خصوص وجود دارد که می بایست مورد بررسی قرار گیرد از طرف دیگر نظر به اینکه وکلای پایه یک دادگستری در مقابل خدماتی که به موکل می نمایند مستحق حق الوکاله می باشند میزان حق الوکاله نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ممنوعیت تعلیق وکیل

به موجب ماده 17 لایحه ی استقلال کانون وکلای دادگستری هیچ وکیلی را نمی توان از شغل وکالت معلق یا ممنوع نمود مگر به موجب حکم قطعی دادگاه انتظامی

بیشتر بخوانید :  نوآوری های قانون جدید شورای حل اختلاف

برخورداری از احترام و تأمینات شاغلین شغل قضا

به موجب تبصره ی 3 ذیل ماده واحده مصوب مهر ماه 1370 مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی «وکیل در موضع دفاع، از احترام و تأمینات شاغلین شغل قضا برخوردار می باشد.»

حمایت کیفری

هر کس نسبت به وکیل دادگستری در حین انجام وظیفه وکالتی یا به سبب آن توهین نماید به 15روز تا سه ماه زندان محکوم می شود.(ماده ی 20 لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری)

استحقاق حق الوکاله

به موجب ماده ی19 لایحه ی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1333 قرارداد حق الوکاله بین وکیل و موکل معتبر است. بنابراین وکلاء می توانند نسبت به حق الوکاله با موکلین خود قرارداد منعقد نمایند. در عین حال نظر به اینکه ممکن است قرارداد حق الوکاله منعقد نگردد قانونگذار حداقل حق الوکاله وکیل را، در هر مورد براساس تعرفه، در سال 1341 مشخص نمود.

تعرفه حق الوکاله نه تنها در صورت فقدان قرارداد برای وکیل و موکل، محکوم علیه و شخص ثالث معتبر است، بلکه مبنای تشخیص مالیات بردرآمد وکلاء و «سهم کانون وکلاء و سهم صندوق بازنشستگی» نیز قرار می گیرد.

تکالیف وکیل پایه یک دادگستری

در کشورمان ایران مقرراتی در خصوص تکالیف و وظایف وکلای دادگستری وجود دارد که مهمترین آن مقررات انتظامی وکلای دادگستری است.

در حقیقت وکیل پایه یک دادگستری به موجب قانون وظایفی را عهده دار می باشد که عدم رعایت آنها موجب مسئولیت آنها می گردد.

مسئولیت وکلاء ممکن است انتظامی، کیفری و مدنی باشد.

برخی وظایف وکیل دادگستری با ضمانت اجرای تخلف انتظامی

1- حضور وکیل در دادگاه الزامی است: وکیل باید در دادگاه کیفری و دادگاه جنایی یا در دادگاه حقوقی که وقت آن زودتر ابلاغ شده است در صورتی که جمع بین اوقات مزبور ممکن نباشد، حاضر شود.

بیشتر بخوانید :  Foreign investment in Iran

2- انجام کارهای معاضدتی الزامی است: وکیل باید کارهای معاضدت قضایی، ارجاعی از طرف کانون و دفاع از متهمین که از طرف دادگاهها در حدود قانون و نظامات ارجاع می شود، را به خوبی و با علاقه مندی انجام دهد.

3- رویت نمودن اوراق ارسالی از کانون الزامی است: وکیل مکلف است کلیه اوراق فرستاده شده از کانون اعم از نامه، اخطار، رونوشت، ادعا نامه یا حکم، که به وسیله مأمور با پست سفارشی می شود را قبول و روئیت نموده و رسید دهد.

وکیل پایه یک دادگستری در راستای انجام امر وکالت و پس از اخذ پروانه دارای یکسری حقوق قانونی است و در مقابل وظایف و تکالیفی را با توجه به قانون بر عهده دارد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست