جرم ورود غیرقانونی

مطابق اصل 23 قانون اساسی محل سکونت اشخاص مصون از تعرض است و حتی در مواردی که برای کشف جرم یا دستگیری مجرم اجازه ورود به حریم خصوصی اشخاص داده می شود باید بر مبنای قانون و به حکم مقامات قضایی باشد.( جرم ورود غیرقانونی )

بنابراین جهت ورود اشخاص به محل سکونت دیگری لازم است از صاحبخانه اجازه گرفته شود و یا با مجوز قانونی باشد.

ماده قانونی جرم ورود به عنف

مطابق ماده 694 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات 1375) هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود ( جرم ورود غیرقانونی ) به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم می گردد و در صورتی که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا شش سال محکوم می شوند.

جرم ورود غیرقانونی

ورود به منزل غیر به قصد سرقت

اگر شخصی به منزل دیگری به قصد سرقت وارد شود ( جرم ورود غیرقانونی ) و سرقت انجام گیرد تنها یک جرم محرز و محقق است چرا که ورود به منزل در این جرم لازم و مقدمه ی سرقت است ولی اگر مرتکب موفق به سرقت نگردد و اگر جرم شروع به سرقت احراز نگردد جرم مربوط به این عمل ماده ی 694 فوق و ورود به منزل غیرقانونی می باشد.

ورود موجر در مسکن اجاره ای مستأجر

با وجود اینکه در عقد اجاره موجر همچنان مالک عین مستأجره است و مستأجر تنها مالک منفعت است ولی باز هم موجر حق ورود به حریم خصوصی مستأجر را ندارد و این عمل او تخلف و جرم است.( جرم ورود غیرقانونی )

البته اگر موجر بخواهد ملک خود را بفروشد و یا برای تعمیرات اساسی تا جایی که موافق اصل تسلیط (ماده 31 قانون مدنی) و اصل لاضرر باشد می تواند وارد ملک اجاره ای شود.

بیشتر بخوانید :  شکایت کیفری دیه

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در دعاوی مربوط به جرم ورود به منزل غیر به عنف می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 2)
فهرست