جرم ورشکستگی به تقصیر یا تقلب در قانون مجازات اسلامی (تعزیرات 1375)

در قانون مجازات اسلامی (تعزیرات مصوب سال 1375) سه ماده در فصل بیست و سوم به جرم ورشکستگی اختصاص داده شده است (مواد 671 الی 673 قانون تعزیرات 1375)

مطابق ماده 670 قانون فوق مجازات ورشکسته به تقلب از یک تا پنج سال حبس و مجازات ورشکسته به تقصیر نیز مطابق ماده 672 از شش ماه تا دو سال حبس تعیین گردیده است.

جرم ورشکستگی

ورشکستگی به تقصیر یا تقلب با توجه به قانون تجارت

شباهت این جرم با کلاهبرداری ، در ورشکستگی به تقلب به طور واضح تری دیده می شود.

ورشکسته به تقلب به موجب ماده 549 قانون تجارت تاجر ورشکسته ای است که دفاتر خود را مفقود نموده یا قسمتی از دارایی خود را مخفی کرده و یا به طریق مواضعه و معاملات صوری از میان برده یا خود را به وسیله ی اسناد یا به صورت دارایی و قروض به طور تقلب به میزانی که در حقیقت مدیون نمی باشد مدیون قلمداد نموده است.

این اعمال متقلبانه که موجب ورود ضرر به اشخاص دیگر شده است عمل تاجر ورشکسته را ماهیتاً شبیه کلاهبرداری می کند و دلیل موجهی برای انتساب جرم موضوع ماده ی 670 قانون تعزیرات 1375 می تواند باشد.

در مورد جرم ورشکستگی به تقصیر این شباهت کم رنگ تر است. ولی ورشکسته ی به تقصیر هم مثل کلاهبردار موجب ورود ضرر به دیگران شده و در عین حال ممکن است مرتکب اعمالی شده باشد که اعمال متقلبانه به آنها بعید نیست.

برای مثال با توجه به بند 3 ماده 541 قانون تجارت یکی از مواردی که موجب ورشکستگی به تقصیر محسوب شدن تاجر می شود اقدام او به انجام خریدهایی بالاتر یا فروش هایی کمتر از نرخ روز به قصد تأخیر انداختن ورشکستگی است که این اقدام ماهیتاً می تواند یک عمل متقلبانه باشد.

بیشتر بخوانید :  قاچاق

لازم به ذکر است قانون تجارت در مواد 551 و 552 برای اشخاص دیگری غیر از شخص تاجر نیز مجازات ورشکستگی به تقلب را تعیین کرده است.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین حقوقی مورد اعتماد در زمینه پرونده های کیفری چه در مرحله مقدماتی و چه در مرحله رسیدگی صدور حکم در دادگاه ها آمادگی خود را جهت اراده مشاوره حقوقی و قبول وکالت اعلام می نماید. برای بهره گیری از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست