جرم استفاده از مشروبات الکلی یک جرم حدی است به این معنی که ریشه ی این جرم به شرع برمی گردد یعنی در شرع و فقه برای این امر مجازات تعیین شده است و آن 80 ضربه شلاق است.

باید دانست که مقدار مشروبات الکلی در تعیین مجازات آن اهمیتی ندارد و مطابق ماده 265 قانون مجازات اسلامی جدید میزان آن چه کم باشد چه زیاد، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط (البته به طوری که آن را از مست کننده بودن خارج نکند) موجب حد 80 ضربه شلاق است.

مصرف مشروبات الکلی در ملأعام

مطابق ماده 701 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات 1375) هر کس متجاهراً و به نحو علنی در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب خمر به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می شود.

مشروبات الکلی

نحوه ی رسیدگی به جرم مصرف مشروبات الکلی

پس از ثبت پرونده ی کیفری در دادسرا پرونده به یکی از شعب دادیاری می رود و به دنبال آن دادیار متهم را جهت ادای توضیح احضار می کند پس از آن از سوی دادیار قرار تأمین کیفری صادر می شود و متهم ملزم به ادای آن است. پس از آن اگر از سوی دادیار قرار مجرمیت صادر شود برای متمم کیفر خواست صادر می شود و پرونده به دادگاه کیفری صالح می رود.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در دعاوی مربوط به جرم مشروبات الکلی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
بیشتر بخوانید :  سرقت مستوجب حد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست