عنصر قانونی جرم مداخله در اموال مسروقه

مطابق ماده 662 قانون تعزیرات 1375 هر کس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان آور به این که مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است آن را به نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.( جرم مداخله در اموال مسروقه )

عنصر مادی جرم مداخله در اموال مسروقه

همانطور که مشاهده می شود عنصر مادی جرم مداخله در مال مسروقه عبارت است ار: تحصیل، مخفی یا قبول کردن و یا مورد معامله قرار دادن مال مسروقه. بنابراین با توجه به حقوق ایران تحقق این جرم فقط در اموال ناشی از سرقت ممکن است در حالی که دربرخی کشورهای دیگر این جرم در مورد کالاهایی که در نتیجه ارتکاب سایر جرایم علیه اموال مثل کلاهبرداری، خیانت در امانت یا اخاذی تحصیل شده است نیز ممکن است.

جرم مداخله در اموال مسروقه

عنصر معنوی و روانی جرم مداخله در اموال مسروقه

برای محکوم کردن کسی که به ارتکاب جرم مداخله در اموال مسروقه احراز عنصر روانی یا سوء نیت او نیز ضروری است که احراز سوء نیت او منوط به این امر است که او نسبت به مسروقه بودن اموال آگاه بوده است که در این رابطه حتی وجود قراین اطمینان آور نسبت به مسروقه بودن اموال نیز برای اثبات سوء نیت مداخله کننده کافی است.

لازم به ذکر است مجازات مذکور در ماده فوق برای مالخرهای حرفه ای که شغل و پیشه ی خود را خرید اموال مسروقه قرار داده اند کافی نیست و نیاز به برخورد شدیدتر با اینگونه افراد که حامیان واقعی سارقین می باشند وجود دارد. به همین دلیل قیمت ذیل ماده 662 قانون مجازات اسلامی جدید مجازات شدیدتری را برای این افراد پیش بینی کرده و مقرر می دارد:

بیشتر بخوانید :  جرم تخریب مال غیر

در صورتی که متهم معامله ی اموال مسروقه را حرفه ی خود قرار داده باشد به حداکثر مجازات در این ماده محکوم می شود.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متبحر این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت از سوی شاکی و مشتکی عنه در جرم مداخله در اموال مسروقه می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)
فهرست