تعریف جرم توهین

توهین عبارت است از رفتاری اعم از گفته (شفاهی یا نوشته کتبی) یا هر لفظی که با توجه به شخصیت مخاطب آن، باعث سلب و هتک حیثیت و حرمت شخص به طور معمول می شود.( جرم توهین )

توهین بر دو نوع است: 1- جرم توهین منتسب به مخاطب 2- جرم توهین منتسب به دیگران

فحاشی

یکی از مصادیق بارز جرم توهین، فحاشی به شخصی به طور لفظی است با این حال ممکن است شخصی به طور کتبی به دیگری الفاظی رکیک را نسبت بدهد که این عمل به اثبات جرم توهین بیش تر کمک می کند.

رفتار توهین آمیز حتی ممکن است به شکل یک فعل باشد مثلاً شخصی با ادا در آوردن و نشان دادن رفتارهایی از خود عملاً به شخص دیگری توهین کند.

جرم توهین مطلق است و مقید نیست به این معنی که نیاز به نتیجه مجرمانه ندارد و صرف اظهار الفاظ یا اعمال توهین آمیز منجر به وقوع چنین جرمی می شود چه با این عمل حیثیت مخاطب دستخوش شود یا خیر.

جرم توهین

مواد قانونی مربوط به توهین

مطابق ماده 608 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات سال 1375) توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ريال جزای نقدی خواهد بود.

و مطابق ماده 609 قانون فوق نیز هر کس با توجه به سمن یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات و… را در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین کند  به سه تا شش ماه حبس و یا 74 ضربهش لاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ريال جزای نقدی محکوم می شود.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در خصوص جرم توهین می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
بیشتر بخوانید :  جرم پول شویی
فهرست