جرم تهدید

تهدید به معنای ترساندن و بیم دادن است و عبارت از عملی که دیگری را به ارتکاب جرم یا گرفتن مال مجبور کند طوری که ترس از عاقبت انجام یا عدم انجام عمل تهدید شونده را وادار به اطاعت از خواسته ی تهدید کننده کند. ( جرم تهدید )

در احراز جرم تهدید باید به نکات قابل توجهی اشاره کنیم:

  1. تهدید باید در خصوص کار و موضوع معینی باشد و البته در این کار واقعی یا غیرواقعی بودن تهدید تأثیری ندارد یعنی لازم نیست یقین حاصل شود که تهدید کننده تهدید خود را عملی می کند یا خیر بلکه همین که ترس و اضطراب از تهدید در تهدید شونده به وجود بیاید کافی است.
  2. هدف فرد تهدید کننده باید تحصیل منفعت نامشروع باشد.
  3. نوع وسیله ی تهدید اعم از لفظی، کتبی، علنی یا غیرعلنی بودن در وقوع جرم تهدید موثر نیست.
  4. تهدید باید ایجاد ترس در تهدید شونده نسبت به امری در آینده کند نه گذشته
  5. در تهدید، فاعل برخلاف میل باطنی خود دست به اقدام عمل مجرمانه می زند اما اراده هیج گاه از او سلب نشده است.

جرم تهدید

مجازات جرم تهدید

مطابق ماده 668 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات 1375) هرکس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته ای که متعلق به او یا سپرده به می باشد را از او بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  قاچاق مواد مخدر

مطابق ماده 669 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات سال 1375) هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در خصوص جرم تهدید و اکراه می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست