جرم ترک انفاق

قانونگذار ایران با هدف حفظ و استحکام خانواده و رفع ضروریات زندگی برخی خویشاوندان سببی و نسبی افراد را ملزم به پرداخت نفقه می کند. (جرم ترک انفاق)

مطابق ماده 1106 قانون مدنی در عقد دائم نفقه ی زن بر عهده شوهر است و در مورد نفقه اقارب (خویشاوندان نسبی) نیز خویشاوندان نسبی در خط عمودی یا نزولی ملزم به انفاق به یکدیگر هستند. (مطابق مواد 1199 و 1200)

جرم ترک انفاق

عناصر جرم ترک انفاق

عنصر قانونی جرم ترک انفاق

مطابق ماده 642 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات 1375) هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه ی زن خود را در صورت تمکن ندهد یا از تأدیه ی نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می کند.

عنصر روانی جرم ترک انفاق

در مورد این جرم به این دلیل که عنصر آن ترک فعل است بنابراین این ترک باید به صورت ارادی صورت گرفته باشد پس هر گاه زوج در حبس بوده یا به علتی از قبیل فورس ماژور یا به دلایل دیگر نتوانسته مخارج زوجه یا دیگری منفقین را تأمین کند چون اراده ی بر ارتکاب جرم نداشته است و صرفاً عمل مادی ترک نفقه صورت گرفته است جرم نیست. بنابراین در این جرم تقصیر مسئول نفقه باید احراز شود.

علاوه بر مورد فوق باید قصد مجرمانه نیز در این جرم احراز گردد پس اگر مثلاً زوج از زوجه طلبکار بوده و به این دلیل نفقه را پرداخت نکرده جرم ترک انفاق محقق نگردیده است.

عنصر مادی جرم ترک انفاق

عنصر مادی یعنی عمل مجرم که در خارج واقع می شود که در بیشتر موارد به صورت عمل یا فعل مثبت است اما گاهی نیز ترک فعل است که به عنوان عنصر مادی برخی جرای مثل جرم تـرک انفاق است.

بیشتر بخوانید :  جرم رشوه

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکیل های مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در دعاوی مربوط به جرم ترک انفاق می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست