جرایم خیانت در امانت با توجه به قانون شرکتهای تعاونی

با توجه به اینکه وجوه و اموال شرکتها و اتحادیه های تعاونی نزد مدیرعاملان یا سایر اعضای هیأت مدیره یا بازرسان یا کارکنان شرکت ها و اتحادیه های تعاونی امانت است. به موجب ماده 128 «قانون شرکتهای تعاونی» مصوب سال 1350 هر یک از این افراد که مرتکب جرایم خیانت در امانت در وجوه و اموال شرکت یا اتحادیه گردد به حداکثر مجازات مقرر در ماده 241 قانون مجازات عمومی (در حال حاضر ماده 674 قانون تعزیرات 1375) محکوم خواهد شد.

نکته ای که در اینجا قابل ذکر است این است که در جایگزین کردن مجازات ماده 674 قانون تعزیرات 1375 به جای ماده 241 قانون مجازات عمومی مشکلی پیش نمی آید و اختلاف نظری نیست چرا که مجازات مقرر در هر دو ماده یکی است و آن حبس از شش ماه تا سه سال حبس است.

جرایم خیانت در امانت

جرایم خیانت در امانت با توجه به قانون تجارت

با توجه به برخی مواد قانون تجارت سوء استفاده ی دلال، حق العملکار و یا مدیر تصفیه باعث اعمال مجازات خیانت در امانت در مورد آنها می شود.

اعمال مجازات خیانت در امانت در مورد دلال

با توجه به ماده 349 قانون تجارت اگر دلال برخلاف وظیفه اش نسبت به کسی که به او مأموریت داده به نفع طرف مقابل معامله عملی انجام دهد یا برخلاف عرف تجارتی محل از طرف مقابل مبلغی را دریافت کند یا وعده ی آن را قبول کند اجرت به او تعلق نمی گیرد و علاوه بر آن مشمول مجازات مقرر برای خیانت در امانت می شود.

بیشتر بخوانید :  جرم تبانی در معاملات دولتی

اعمال مجازات خیانت در امانت در مورد حق العملکار

مطابق ماده 370 قانون تجارت حق العملکاری که نادرستی کرده و مثلاً به حساب آمر (کسی که انجام کار را به حق العملکار سپرده است) قیمتی علاوه بر قیمت خرید و یا کمتر از قیمت فروش محسوب کند مستحق حق العمل نیست و به علاوه آمر اجازه دارد در دو صورت اخیر خود حق العملکار را خریدار یا فروشنده محسوب کند.

تبصره ی ماده ی فوق اجرای مجازاتی را که برای خیانت در امانت مقرر است در مورد چنین حق العمل کاری ممکن دانسته است.

اعمال مجازات خیانت در امانت در مورد مدیر تصفیه

مطابق ماده 555 قانون تجارت مدیر تصفیه ای که در حین تصدی به امور تاجر ورشکسته وجهی را حیف و میل کرده باشد، خائن در امانت محسوب کرده است.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب این موسسه آمادگی خود را جهت ارائه ی مشاوره حقوقی و قبول وکالت علی الخصوص در رابطه با جرایم خیانت در امانت یا در حکم خیانت در امانت به شما شهروندان گرامی اعلام می دارد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 2 امتیاز: 1.5)
فهرست