تغییر کاربری اماکن مسکونی به تجاری

تغییر کاربری اماکن

مالکینی که قصد دارند کاربری املاک خود را از مسکونی به تجاری تبدیل کنند لازم است مراحلی را جهت انجام این امر طی کنند از قبیل: تکمیل درخواست، مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی و…( تغییر کاربری اماکن )

تغییر کاربری اماکن یکی از دغدغه های مالکان در شهرهاست. اغلب این تغییر کاربری اماکن ها از مسکونی به تجاری و یا مختلط انجام می شود. یکی از دلایل انجام این امر از سوی مالکین هم این است که ارزش کاربری تجاری بیشتر از کاربری مسکونی است.

راههای تغییر کاربری اماکن

 1. تغییر کاربری از طریق تخریب و نوسازی
 2. تغییر کاربری از طریق مجوز لازم برای آن

تغییر کاربری اماکن

مراحل تغییر کاربری اماکن

ثبت درخواست در دفاتر خدمات نوسازی

جهت طی کردن مرحله ی اول تغییر کاربری لازم است فرم درخواست را با ارائه ی مشخصات ملک و مالک پر کنید و باید در آن مشخص کنید که چه نوع کاربری ای به کاربری دیگر تغییر پیدا می کند. سپس مدارک خود را به دفاتر خدمات نوسازی می سپارید که متعاقب انجام این امور پرونده ی شما از همان ابتدای کار، تمام مراحل را به صورت الکترونیک طی می کند.

بازرسی از محل و صدور دستور نقشه

گام بعدی این است که اظهارات ذکر شده در درخواست مالک با آنچه در بازرسی به چشم می خورد مطابقت داده می شود، بازرس در این مرحله دیگر اطلاعات مورد نیاز برای تائید تغییر کاربری اماکن ملک را جمع آوری می کند از عرض معبر ملک گرفته تا شرایط اطراف ملک و موارد دیگر

بیشتر بخوانید :  عقد رهن چیست؟

پس از اینکه بازرسی ها انجام شد وقت صدور دستور نقشه است، دستور اولیه برای تهیه نقشه ملک جدید با کاربری تعیین شده، توسط دفتر نوسازی ارائه می شود. در این دستور نقشه با توجه به موقعیت ملک و فضای شهری اطراف آن تعداد طبقات ساختمان جدید، سطح اشتغال و کاربری آن تعیین می شود.

تهیه ی نقشه توسط مالک و صدرو پروانه برای کاربری جدید

مالک براساس دستور نقشه ای که صادر شده است باید برای تهیه نقشه اقدام کند، موارد ذکر شده در دستور نقشه برای کاربری جدید در طراحی نقشه ملک تأثیر زیادی دارد.

نقشه ی تهیه شده توسط مهندسان طراح و مالک به دفاتر خدمات نوسازی ارائه می شود. بعد از بررسی کامل نقشه و جانمایی های انجام شده در آن، نقشه به تائید کارشناسان دفاتر خدمات نوسازی می رسد و سپس مجوز صادر می شود.

نوسازی ملک با کاربری جدید

پس از آنکه مجوز لازم برای تغییر کاربری دریافت شد ملک تخریب و ساختمان جدید با ویژگی های از پیش تعیین شده برای آن جایگزین ملک قدیم می شود و اگر مورد از مواردی بود که نیاز به تخریب نیست تغییر کاربری اماکن تنها از طریق تغییر مجوز از کاربری مسکونی به تجاری انجام می گیرد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و کادر مجرب مشاوران حقوقی این موسسه به کلیه ی شهروندان عزیز توصیه می کند جهت پیشبرد هر چه سریعتر درخواست های تغییر کاربری خود از راهنمایی ها، مشاوره و خدمات وکلا و حقوقدانان این موسسه بهره بردای نمایند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

1 دیدگاه.

 • مجید فتحی
  می 3, 2018 6:42 ق.ظ

  با عرض سلام
  من یک واحد اپارتمان مسکونی در یک ساختمان4 طبقه تک واحدی دارم میخواستم تغییر کاربری به اریشگاه زنانه بدم ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  متراژ ملک 78 متر

فهرست