انتقال سرقفلی به ورثه

قواعد و قوانین حقوقی و ملکی در مورد املاک تجاری با املاک مسکونی متفاوت است .در واقع در املاک مسکونی قانون کسی را مالک می شناسد که سند ملکی به نام او ثبت شده است.و این شخص صاحب ملک به طور کامل است .اما در مورد املاک تجاری وضع فرق میکند. در املاک تجاری علاوه بر ملکیت حق دیگری به نام سرقفلی مطرح است . سرقفلی درحقیقت قیمتی است که درصورت خرید ملکی تجاری علاوه برعرصه و اعیان برای آن نیز پول پرداخت میشود . براساس عرف اکنون تنها20 درصد ارزش ملک را عرصه و اعیان تشکیل و80 درصد الباقی نیز ارزش سرقفلی آن است. (انتقال سرقفلی به ورثه )

این سوال ممکن است به ذهن خطور کند؟

اگرفردی براساس قانون روابط موجر ومستأجر سال 1356مالکیت سرقفلی یکباب مغازه رادراختیار داشته و فوت کند،وضعیت مالکیت سرقفلی چگونه است؟

چنانچه یکی از وراث سهم خود را به ورثه دیگر،منتقل کند،درحالیکه مالک ملک تجاری حق انتقال به غیر را از مالک سرقفلی سلب کرده باشد،آیا در این حالت به دلیل انتقال مال غیر بدون اجازه مالک، تخلیه امکان دارد؟

اداره کل حقوقی قوه قضائیه در جواب این سوال اینگونه پاسخ داده اند:

سرقفلی پس از فوت مالک آن به وراث انتقال می یابد.و دراین فرض که سرقفلی به ارث رسیده است،وراث میتوانند درتقسیم ماترک،سرقفلی راهرگونه که توافق کنند درسهم خود قرار دهند. ودرچنین مواقعی نیازی به رضایت و اجازه مالک(موجر) نمی باشد.

بیشتر بخوانید :  مراجع صالح جهت تخلیه سرقفلی

اساسآً انتقال مورد اجاره به غیر درسوال فوق رخ نداده،چراکه شخصیت مستأجر متوفی ،در ورثه ادامه یافته است. منظور ازغیر، اشخاصی غیر از ورثه هستند که به صورت قراردادی سرقفلی (مورد اجاره) به آنها منتقل شده است.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکیل های مجرب و متخصص آن آماده ی ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در زمینه ی دعاوی سرقفلی می باشند. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • باسلام
    ما سال هفتادوهفت یک باب مغازه سرقفلی رو خریدیم ده سال پیش بابای من فوت کرده حالا بنده مشتاقم مغازه رو از بقیه وراث بخرم ولی مالک اصلی مانع میشه و ادعا داره اولویت بااونه در قولنامه هم حق انتقال ذکر نشده حالا ما میتونیم بین ورثه حق سرقفلی رو انتقال بدیم یا خیر؟

فهرست