اصلاح و ابطال پروانه ساختمانی در صلاحیت شهرداری است.

  1. صفحه اصلی
  2. شهرداری
  3. اصلاح و ابطال پروانه ساختمانی در صلاحیت شهرداری است.

اصلاح و ابطال پروانه ساختمانی در صلاحیت شهرداری است.

اصلاح و ابطال پروانه ساختمانی در صلاحیت شهرداری است.

سوال : چنانچه شهرداری در بررسی مجدد متوجه اشتباهاتی در صدور پروانه ساختمانی اعم از نحوه محاسبه تراکم، سطح اشغال و … گردد آیا می تواند راسا اقدام به اصلاح آن نماید؟

در صورتی که بنای موضوع پروانه از سوی مالک، عملیات اجرای آن شروع و یا به اتمام رسیده باشد و مالک متوجه گردیده باشد که در زمان صدور پروانه از سوی شهرداری اشتباه در نحوه محاسبه صورت پذیرفته است آیا با درخواست مالک امکان اصلاح پروانه ساختمانی از سوی شهرداری وجود دارد؟

در صورتی که امکان اصلاح فراهم نباشد تکلیف جبران خسارت وارده به مالک چگونه خواهد بود و شهرداری بر چه اساسی باید در این خصوص اقدام  نماید؟

نظریه مشورتی شماره 919/7 اداره کل حقوقی قوه قضائیه مورخ 18 / 4 / 1393  :

چنانچه شهرداری در صدور پروانه ساختمانی و یا گواهی پایان کار مرتکب اشتباه شده باشد و وقوع اشتباه محرز باشد و یا رعایت اصول شهرسازی و مبانی دیگر که صدور پروانه ضرورت دارد به هنگام صدور پروانه مورد لحاظ قرار نگرفته باشد، اقدام شهرداری در اصلاح و یا ابطال و الغا پروانه ای که اشتباه صادر گردیده، قانونا منعی نداشته و به منظور جلوگیری از آثار سو آن ضروری است. بدیهی است دارنده پروانه می تواند به دیوان عدالت اداری از این تصمیم شکایت نموده و در صورت صدور رای به نفع او چنانچه متحمل خسارتی شده باشد از طریق مراجع قضائی نسبت به مطالبه ضرر و زیان حسب مورد از شهرداری و یا کارمند صادرکننده پروانه اقدام نماید.

مطالب مرتبط :

کمیسیون ماده 100 شهرداری

 طرح دعوا علیه شهرداری

 مطالبه خسارت از شهرداری

الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمان و ابطال پروانه ساختمان

الزام به اخذ پایان کار

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست