اخذ مجوز پروانه ساختمانی و گواهی پایان کار و اخذ سند مالیکت

اخذ مجوز پروانه ساختمانی

در خصوص اخذ مجوز پروانه ساختمانی در مقاله ی پیشین توضیحاتی ارائه شد بنابراین از ارائه ی مجدد آنها در این مقاله خودداری می کنیم. اما در خصوص گواهی پایان کار ابتدائاً باید اشاره کنیم که:

با عنایت به اینکه ساختمان بر حسب تعریف طرح جامع تهران عبارت است از هر بنای پوشیده که برای مسکن، زندگی و یا فعالیت انسان و یا نگهداری کالا و ماشین آلات و… در نظر گرفته شده است، از طرفی با توجه به ماده صد قانون شهرداریها و بند 24 ذیل ماده55 قانون مذکور، احداث هر گونه ساختمان در محدوده  قانونی شهرها، بایستی با اخذ مجوز از شهرداری انجام پذیرد و گواهی پایان ساختمان قائم به پروانه های صادره بوده و تائیدی است بر صحت اجرا و رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و در نتیجه استحکام بنا و اجازه بهره برداری از مستحدثات اجرا شده، لذا با توجه به نکات فوق الذکر، گواهی پایان ساختمان در مورد بناهایی که مخروبه بوده و غیرقابل استفاده می باشد موضوعیت ندارد.

در ذیل بر ارائه ی نکاتی مهم در خصوص گواهی پایان کار ساختمان اشاره می کنیم:

بیشتر بخوانید :  مصادیق تغییر کاربری غیرمجاز

صدور عدم خلاف و پایان ساختمان به درخواست بانک

در مواردیکه مقرر است نسبت به املاک در وثیقه بانک، بنا به درخواست بانک مربوطه و توأم با ارائه تصویر پیش نویس سند انتقال اجرائی صادره از اجرای ثبت، مفاصا حساب و گواهی عدم خلاف و یا پایان ساختمان به منظور انتقال ملک در قبال مطالبات بانک صادر گردد پس از رسیدگی های لازم برای ضوابط پرداخت حقوق شهرداری، برحسب وضعیت ملک و عملیات ساختمانی انجام شده، گواهی عدم خلاف، پایان ساختمان و یا مفاصا حساب لازم صادر خواهد شد. و در اینگونه موارد نیازی به مراجعه به مالک نمی باشد.

ذکر غیرقابل تفکیک بودن عرصه ملک در گواهیهای صادره

نظر به اینکه ادارات ثبت در برخی موارد با استناد پایان ساختمان صادره از طرف شهرداری ها بدون اجرای ماده 101 قانون شهرداریها اقدام به تفکیک عرصه املاک واقع در محدوده شهر تهران می نمایند، لذا به منظور عدم ایجاد گرفتاری بعدی جهت مالکین مربوطه و نیز به منظور جلوگیری از تضییع حقوق شهرداری باید در گواهی های صادره اعم از ساختمان های احداثی قبل از سال 1349 یا پس از آن قید گردد که عرصه ملک غیرقابل تفکیک بوده و هر گونه افراز و تفکیک عرصه با توجه به ماده 101 قانون شهرداری مستلزم موافقت شهرداری می باشد.

صدور گواهی عدم خلاف آپارتمانی

در یک مجموعه ساختمانی (اعم از بناهای مسکونی و تجاری و…) صدور برگ عدم خلاف جهت واحد مورد تقاضا به شرط آنکه تخلفی در مشاعاتی که در سند قید شده انجام نگرفته باشد بلامانع است.

صدور گواهی عدم خلاف و پایان کار در مجتمع مسکونی

در مجتمع های مسکونی صدور هر گونه گواهی عدم خلاف و یا پایان کار منوط به اجرای فضای خدماتی در حد پیشرفت کار قسمت های مسکونی خواهد بود و اخذ تعهد در این خصوص از هیئت مدیره تعاونی ضروری بوده و در پروانه صادره نیز قید خواهد شد. در این صورت شرط ارائه صورت مجلس تفکیکی قبل از صدور پروانه ضرورت نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  دعوای مطالبه اجرت المثل املاک

انجام معاملات املاک با ارائه برگ پایان ساختمان و لزوم استعلام طرحهای تفضیلی توسط دفاتر اسناد رسمی

جهت انجام معاملات املاک ارائه برگ پایان کار ساختمان با رعایت مقررات مربوطه کافی بوده و دفاتر اسناد رسمی ملزم به استعلام طحهای تفضیلی از مناطق شهرداری تهران نمی باشند.

بدیهی است خریداران در صورت تمایل می توانند وضعیت طرحهای تفضیلی ملک مورد معامله را از شهرداری منطقه مربوطه استعلام نمایند.

اخذ مجوز پروانه ساختمانی

در صدور گواهی عدم خلاف و پایان ساختمان توسط سیستم مکانیزه از درج شماره های دیگر به صورت درستی خودداری گردد

نظر به اینکه شماره و تاریخ صدور پروانه، گواهی عدم خلاف و پایان ساختمان توسط سیستم مکانیزه در گواهیهای مربوط درج می گردد، از درج شماره های دیگری که بعضاً به صورت دستی در گواهی های مذکور انجام می گرفته باید خودداری گردد.

مدت اعتبار گواهی عدم خلاف و پایان کار ساختمان

به منظور تقلیل مراجعات، تسریع در پاسخگویی و استفاده بهینه از سیستم مکانیزه، مدت اعتبار گواهی پایان ساختمان و گواهی احداث ساختمان به تاریخ قبل از سال 1349، از شش ماه به یک سال (از تاریخ صدور) افزایش یافته است.

ضمناً اعتبار گواهی عدم خلاف 6 ماه از تاریخ صدور تعیین گردیده است، بدیهی است خریداران ساختمانها علی القاعده باید متن پایان ساختمان و عدم خلاف را با وضعیت ملک تطبیق نموده و در صورت وجود مغایرت، اصلاح آن را از فروشندگان درخواست نمایند.

نهایتاً به مالکان محترم توصیه می شود که جهت انجام امورات ساختمانی خویش به صورت اصولی و دقیق بهتر است از خدمات و مشاوره ی وکلای مجرب و متخصص موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی استفاده کنند تا در نهایت موفق به اخذ مجوز و پروانه های ساختمانی گردند.

بیشتر بخوانید :  تفاوت دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی

مالکان پس از اخذ مجوز ساخت و احداث ساختمان می توانند جهت اخذ پایان کار و عدم خلاف ساختمان اقدام کرده تا در نهایت موفق به اخذ سند مالکیت گردند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست