اخذ دستور موقت توقف عملیات اجرایی

توقف عملیات اجرایی

توقیف اموال منقول و غیرمنقول

مطابق ماده 126 قانون آیین دادرسی مدنی توقیف اموال اعم از منقول و غیرمنقول و صورت برداری و ارزیابی و حفظ اموال توقیف شده و توقیف حقوق استخدامی خوانده و اموال منقول او که نزد شخص ثالث موجود است به ترتیبی است که در قانون اجرای احکام مدنی پیش بینی شده است.( توقف عملیات اجرایی )

علاوه بر این آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجراء مصوب 11/06/1387 هم موادی را به توقیف اموال منقول و غیرمنقول اختصاص داده است.

مواد 99 الی 112 قانون اجرای احکام مدنی و فصل هفتم و هشتم آئین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا به این موضوع پرداخته است.

توقف عملیات اجرایی

انواع توقیف

توقیف ( توقف عملیات اجرایی ) بر دو نوع است: تأمینی و اجرایی

توقیف تامینی عبارت از توقیفی است که برای حفظ حق خواهان یا محکوم له یا در مورد محاکمات فوری برای حفظ حق اشخاص ذینفع به عمل می آید و مدعی علیه یا محکوم علیه به طور موقت از تصرف در مال خود منع می شود تا در خصوص مورد، حکم صادر یا به جهتی قرار تأمین مرتفع شود، اما توقیف اجرایی آن است که اموال محکوم علیه برای فروش و پرداخت محکوم به توقیف می شود. پس توقیف اجرایی یعنی توقیف مال مدیون یا محکوم علیه از طریق قسمت اجرای ثبت یا اجرای دادگاه که این توقیف مانع از تصرف مالک در مال خود می باشد (البته منظور تصرفاتی است که به ضرر کسی که مال برای او توقیف شده است باشد)

بیشتر بخوانید :  وضعیت حقوقی نقل و انتقال اموال توقیف شده

توقف عملیات اجرایی

منظور از توقف عملیات اجرایی ، متوقف کردن و قطع نمودن موقت اجرای حکم یا اعمال اجرایی دادگاه یا اداره ی ثبت یا حکم دادگاهی است که قطعی شده و مراحل اجرایی در اجرای احکام را طی کرده است. که شخص متقاضی توقف با اخذ دستور موقت از مرجع صلاحیتدار می تواند عملیات اجرای را متوقف کند.

مطابق ماده 24 قانون اجرای احکام مدنی دادورز (مأمور اجرا) بعد از شروع به اجرا نمی تواند اجرای حکم را تعطیل یا توقیف یا قطع نماید یا به تأخیر اندازد مگر به موجب قرار دادگاهی که دستور اجرای حکم را داده یا دادگاهی که صلاحیت صدور دستور تأخیر اجرای حکم را دارد یا ابراز رسید محکوم له دائر به وصول محکوم به یا رضایت کتبی او در تعطیل یا توقیف یا قطع یا تأخیر اجرا.

پس توقیف در موارد زیر صورت می گیرد:

  1. رضایت کتبی محکوم له یا رسید محکوم له دائر به وصول محکوم به
  2. تقاضای محکوم علیه و صدور قرار توقیف عملیات اجرایی توسط مراجع صلاحیتدار
  3. فوت یا حجر محکوم علیه
  4. اعتراض شخص ثالث به عملیات اجرا

در آئین نامه جدید اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا نیز موارد توقیف در ماده 96 آمده است.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و کادر وکلای مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت دعاوی در خصوص پرونده های اجرایی مطروحه در دادگاه ها یا ادارات ثبت می باشند.همچنین در خدمات قراردادی مثل قرارداد پیمانکاری ، قراردادهای مهندسی و تنظیم قرارداد مشاوره صورت میگیرد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 7 امتیاز: 3.7)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست