اجرای قراردادهای بین المللی

اثر تعهد حاصل از قراردادهای بین المللی، نتیجه ای جز الزام طرفین به اجرای مفاد قرارداد نخواهد داشت.
با توجه به اصل حاکمیت اراده، اجرای قراردادهای بین المللی بر عهده ی خود طرفین و محدود به اراده ی آنها و قانون حاکم بر قرارداد، که منتخب طرفین است، می باشد و اگر در اجرای عقد نیز مشکلی به وجود بیاید، این مشکل به اراده ی هر دو طرف بستگی دارد.

با این توصیف، اجرای قرارداد بین المللی باید طبق قانون حاکم بر آن که با اراده ی طرفین قرارداد انتخاب شده دانست، با این حال، وابسته بدون یک قرارداد بین المللی به نظام حقوقی دو یا چند کشور مختلف ممکن است مشکلاتی را بر سر راه اجرای قرارداد بین المللی قرار بدهد. از همین رو قراردادهای بین المللی باید در چارچوبی تنظیم شوند که مورد قبول دولت های طرفین واقع گردد، به طور مثال بحث نظم عمومی از مباحث مهم و قواعد مربوط به آن در هر کشوری از قواعد آمره و اجتناب ناپذیر هستند، بنابراین قراردادهای بین المللی ای که اجرای مفاد آن خلاف نظم عمومی دولت های متعاهدین باشد، قابل اجرا نیست.

اجرای قراردادهای بین المللی

علاوه بر قواعد آمره ی دولت ها، از مشکلاتی که ممکن است برای اجرای قراردادهای بین المللی به وجود بیایید می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مشکلات ناشی از حل تعارض قوانین اصولاً آنچه به طور عام در قراردادها مورد توجه است، جستجوی اراده ی طرفین است اما در مورادی که طرفین انتخاب صریحی به عمل نیاورده اند، قالب های توصیفی- حقوقی مختلف در زمینه ی حل تعارض قوانین، برای انتخاب قانون حاکم بر مفاد اجرایی قرارداد، مشکلاتی را ایجاد می کند.
  • مشکلات ناشی از حل اختلاف
  • مشکلات ناشی از تفاوت مفاهیم حقوقی
  • مشکلات ناشی از فقدان اطلاعات
بیشتر بخوانید :  دعاوی تولیت

در بسیاری از قراردادهای بین المللی، خصوصاً در کشورهای در حال توسعه، متن قرارداد توسط طرفین و افراد فاقد تخصص تنظیم می گردد که این امر و همچنین مسائل بین المللی و وضعیت سیاسی کشورهای مختلف، مشکلات بسیاری برای اجرای قراردادهای بین المللی به وجود می آورد، از همین رو لازم است که حتی المقدور قراردادهای بین المللی، طبق قراردادهای نمونه و توسط حقوقدانان و متخصصان تنظیم گردد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در قراردادهای بین المللی و سابقه درخشان در تهیه و تنظیم انواع قراردادهای بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه در بخش قراردادهای بین المللی به طور مفصل توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست