داوری بین المللی

آرا داوری بین المللی معمولاً توسط خود محکوم علیه، به اختیار اجرا می شوند. در غیر اینصورت، اجرای اجباری رای علیه او امکان پذیر است.

اجرای آرا داوری بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که معمولاً تجار کشورهای دیگر، در صورتی که از اجرای آراء داوری در کشور محکوم علیه مطمئن نباشند، نسبت به معامله با اینگونه اشخاص راقب نخواهند بود.

داوری بین المللی

در ایران، با توجه به پیوستن ایران به کنوانسیون شناسایی و اجرای آراء داوری بین المللی (کنوانسیون نیویورک 1985)، آراء صادره از کشورهای متعاهد این کنوانسیون در ایران قابل شناسایی و اجرا هستند. اما در مورد آراء داوری بین المللی صادره از کشورهای غیر از کشورهای عضو کنوانسیون نیویورک، به دلیل نبود قوانین شناسایی و اجرا مختص آرا داوری بین المللی در ایران، مشکلاتی وجود دارد. در مورد این دسته از آراء، برای مرحله ی شناسایی، که قبل از اجرای رأی باید صورت پذیرد، ناچاراً باید به قواعد مربوط به شناسایی احکام خارجی مراجعه نمود که ماده ی 169 قانون اجرای احکام مدنی به آن می پردازد. با استنباط از این ماده باید گفت، هیچ رای داوری بین المللی قبل از اینکه مورد شناسایی محکمه ی مقر داوری قرار بگیرد، قابلیت اجرا ندارد، همچنین آرای قابل اجرا در ایران هستند که از سوی کشوری صادر شده باشند که در مورد ایران از اصل رفتار منقابل پیروی کند، خلاف قواعد آمره و اخلاق حسنه ایران وعهود بین المللی که ایران بدان پایبند است نباشد و….

بعد از شناسایی این دسته از آراء، نوبت به اجرا می رسد که طبق ماده ی 35 قانون داوری تجاری بین المللی ایران صورت می پذیرد و طبق همین ماده مرجعی که برای درخواست صدور اجرائیه رأی داور بین المللی باید به آن مراجعه نمود، مرجع نظارتی موضوع ماده 6 همین قانون است. هر چند که این ماده، با توجه به تصریح به اینکه تنها آراء مرود قبول این قانون قابل اجراء هستند، باز هم مشکلاتی را برای اجرای آراء داوری بین المللی صادره از کشورهای غیر عضو کنوانسیون نیویورک ایجاد می کند. بنابراین ناچاراً باید سایر قواعد موجود در زمینه ی شناسایی و اجرای احکام خارجی در ایران، طبق قانون اجرای احکام مدنی و آیین دادرسی مدنی مواد 482 ، 485،488 تا 493، 665 و 675 ) عمل نمود.

بیشتر بخوانید :  تعیین داور در داوری

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در امور قراردادهای بین المللی آمادگی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در زمینه داوری قراردادهای بین المللی که در بخش دپارتمان داوری به طور مفصل بیان شده است می باشد.جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)
فهرست