تعطیلات کارگران و نحوه احتساب حقوق کارگران در ایام تعطیلات

هر کارگری که به کار اشتغال پیدا می کند، هر روز بیشتر زمان مفید خود را بدین امر اختصاص می دهد. با این هدف که با حقوق به دست آمده بتواند امرار معاش کند. اما هر فردی که به کار مشغول می شود پس از یک هفته کار متوالی به استراحت هم نیاز دارد. تا بتواند برای هفته آتی کار خود را با نشاط آغاز کند.از این رو قانون گذار طبق اصل ۱۱۷ قانون اساسی روز جمعه را روز تعطیل اعلام کرده است. که این قانون شامل کارگران می شود. کارگران در این روز استراحت می نمایند. قانونگذار امر را هم مورد توجه قرار داده است که ممکن است دغدغه کارگران این باشد در روز تعطیل منافع مالی آن ها با کار نکردن  به خطر بیفتد. از این رو قانون گذار در ماده ۶۲ قانون کار چنین مقرر کرده است:

«روز جمعه ، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد.»

در ماده فوق قانونگذار صراحتا اعلام کرده است که مزد کارگران در روز جمعه ، بدون اینکه آن ها کار کنند برای آن ها محاسبه می شوند.

  • اگر چه روز جمعه را قانون گذار به عنوان روز تعطیل رسمی قانون کار اعلام کرده است اما به هر حال در برخی از امور مربوط به خدمات عمومی همچون آب ، برق ، اتوبوس رانی و برخی از کارهایی که نوع یا ضرورت آن ها اقتضا می کند و … هستند که نیاز است که کارگران شاغل در این بخش ها روز تعطیل را هم در محل کار حضور داشته باشند. در این صورت قانون گذار در تبصره ۱ ماده ۶۲ مقرر کرده است که روز دیگری را به جای روز جمعه به عنوان روز تعطیل برای این افراد در نظر گرفته شود.و چنانچه این افراد با میل و رضایت خود در چنین روزهای تعطیلی به کار مشغول شوند می توانند با عنوان اضافه کاری ،حقوق خود را دریافت نمایند و منع قانونی در این صورت وجود ندارد.
  • در برخی از مشاغل دو روز تعطیل وجود دارد .و ۴۴ ساعت زمان کاری را در ۵ روز کاری ، کارگران انجام می دهند. این امر که کارگران از دو روز تعطیل برخوردارند دلیلی بر کسر حقوق آن ها نیست .چرا که زمان مشخص شده در قانون اداره کار را انجام داده اند. روز مازاد تعطیلی چنین کارگرانی مانند روز کاری آنان برای آن ها حقوق محاسبه می شود.
  • تعطیلات کارگران و نحوه احتساب حقوق آنان در ایام تعطیلات
  • اعیاد و ایام تعطیلی که در تقویم به عنوان تعطیلات در نظر گرفته شده است، برای کارگران هم روز تعطیل حساب می شود.و کارفرما نمی تواند چنین روزهایی کارگر را مجبور به کار کردن کند. البته اگر از قبل توافق کرده باشد، مانعی ندارد و برای چنین روزهایی حقوق به کارگر تعلق می گیرد. برخی از مشاغل هم هستند که به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند. در چنین روزهایی گاها اتفاق می افتد که کارگری در یک روز تعطیل به کار مشغول باشد. در اصطلاح عامه به این روند ساعت کار ، (شیفت کاری) گفته می شود. در چنین مواقعی چون کارگر از قبل با علم به این موضوع کار را انتخاب کرده است، مانع قانونی وجود ندارد . اما جدای از این امر، اگر کارفرمایی، کارگری را در ایام تعطیلات به کار بگمارد متخلف قلمداد می شود.
  •  گاهی هم ممکن است یکی از اعیاد که تعطیل است با روز جمعه مقارن شود. در چنین مواقعی کارگر نمی تواند با این استدلال که دو روز تعطیلی در یک روز تقارن یافته است از کارفرما روز تعطیل دیگری را طلب کند. البته اگر چنین امری را از قبل با هم توافق کرده باشند، مانعی ندارد.
  •  اهمیت کار کارگر و زحمتی که برای امرار معاش خود و خانواده متحمل می شود آن قدر از هر نظر بالاست که حتی در ادیان مختلف هم از آن تقدیر شده است. در دین اسلام از آن با عنوان جهاد در راه خدا نام برده شده است. قانونگذار هم یک روز را مخصوص این قشر قرار داده است که با نام کارگر در تقویم عنوان شده است. این روز هم جزء روزهای تعطیل رسمی کارگر قلمداد شده است.

ماده ۶۳ قانون کار : «علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (۱۱ اردیبهشت ) نیز جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید.»

آنچه از ماده برمی آید این است که این روز به همه کارگران تعلق می گیرد. یعنی همه کارگران از این تعطیل رسمی برخوردارند. اما اگر بنا به جهت شیفت کاری کارگران دراین روز و اینکه نتوانند از این روز تعطیل بهره مند شوند از همان لحظه شروع به کار برای این افراد اضافه کاری محاسبه می شود.

واضح و مبرهن است که قانون گذار در جهت رفاه حال کارگران چنین تدابیری را لحاظ کرده است و اگر کارفرمایی بخواهد بدون رضایت کارگر و بدون احتساب اضافه کاری از کارگران در چنین ایامی استفاده کند مسلما چنین امری را قانون منع کرده است و کارفرما موظف است که هزینه های مربوطه را به کارگر بپردازد .

تمام سعی خود را به کار گرفتیم تا شما عزیزان را با یکی از حقوق کارگران که استفاده از ایام تعطیل است آشنا کنیم. اما چنانچه سوالی در ذهن دارید گروه وکلای دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص و متبحر و با تجربه خود و همچنین سابقه ۱۰ ساله موفق در تمامی دعاوی کارگر و کارفرما ، اختلافات و … در کنار شما و حامی شماست…..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست