حقوق معوقه کارگر

کارگر و کارفرما به افرادی گفته می شود که طبق مواد ۲ و ۳ قانون کار تعریف شده باشند. چنین افرادی به موجب قراردادی که بین خودشان منعقد می کنند ملزم به رعایت مفاد آن می شوند.کارگر به موجب قرارداد ملزم می گردد که امر مورد نظر کارفرما را انجام دهد و از طرفی هم کارفرما مکلف به پرداخت مزد کارگر در قبال انجام امر مزبور می گردد.در ادامه به بررسی پرداخت حقوق معمول و حقوق معوقه کارگر می پردازیم.

قانون گذار در ماده ۳۴ قانون کار آنچه را که به کارگر به واسطه رابطه کارگر و کارفرمایی و به واسطه کار او باید تعلق بگیرد را چنین بیان کرده است.

«کلیه دریافت های قانونی که کارگر به اعتبار قرارداد کار ، اعم از مزد یا حقوق ، کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن، خواروبار، ایاب و ذهاب، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید سود سالانه و نظایر آن ها دریافت می نماید حق السعی می نامند.»

حقوق معوقه کارگر

آنچه از ماده برمی آید تمام آن چیزی است که کارگر از کارفرما می تواند به واسطه کارخویش مطالبه کند که قانون گذار همه موارد را در قالب حق السعی یا همان حق الزحمه کارگر عنوان کرده است . معمولا مزد کارگر بنا به توافقی که بین او و کارفرما شده است ممکن است به صورت روز مزد ، هفته ای و معمولا به صورت ماهانه پرداخت  شود . سایر دریافتی ها نیز معمولا همراه با حقوق به کارگر پرداخت می گردد.اما گاهی ممکن است بنا به شرایط کارگاه و یا کارفرما حقوق کارگر و یا سایر دریافتی های وی پرداخت نگردد و کارفرما این امر را موکول به برطرف شدن مشکل ایجاد شده نماید . گاهی هم تمام دریافتی های معوقه ، چند ماه یک بار به حساب کارگر واریز شود. این امر معمولا تا زمانی که کارگر در راس کار است و رابطه کارگر و کارفرمایی برقرار است مشکلی ایجاد نمی کند و کارگر می داند که بالاخره معوقه خود را با کمی تاخیر دریافت خواهد کرد .کمتر کارگری در زمانی که در حین کار است برای حقوق و مزایای معوقه خود دست به شکایت می زند.

معمولا شکایت جهت حقوق معوقه زمانی صورت می گیرد که قرارداد کار بین کارگر و کارفرما خاتمه یافته است و کارفرما از پرداخت حقوق و مزایای معوقه کارگر امتناع می نماید و کارگر جهت حقوق معوقه خود دست به دامان شکایت می شود.

در چنین وضعیتی کارگر می بایست به اداره کار محل وقوع کارگاه مراجعه نماید و از کارفرمای خویش شکایت نماید . که البته در این قسمت هم با دو فرض رو به رو می شویم ،فرضی که کارگر بیمه می باشد و کارفرما حق بیمه او را پرداخت کرده است و فرضی که کارفرما از بیمه نمودن کارگر امتناع کرده است. در صورتی که کارفرما از بیمه کردن کارگر امتناع نموده باشد ، کارگر در این صورت ابتدا از این جهت شکایت مطرح می کند و سپس می تواند برای سایر حقوق معوقه خود از جمله حقوق و سنوات و … اقدام کند.

در این مواقع کارگر می بایست دادخواستی با موضوع آنچه را که می خواهد ارائه دهد برای مثال با موضوع حقوق ، بهای بن کارگری ، عیدی و پاداش ، مزایای پایان کار ، حق السعی معوقه و … .

هر آنچه کارگر می تواند مطالبه کند در ماده ۳۴قانون کار بیان شده است که کارگر با تقدیم دادخواست آن ها را مطالبه می کند.

پس از تقدیم دادخواست روند رسیدگی در مراجع صالح رسیدگی کننده در اداره کار آغاز می گردد، اما آنچه مسلم است این است که در مطالبه چنین دریافتی هایی تا چه اندازه می توان موفق بود ؟

لازم به ذکر است اگر بتوان یک لایحه خوب را ارائه داد ، مسلما شانس به نتیجه مطلوب رسیدن دعوی تا حد زیادی افزایش پیدا می کند . یک لایحه خوب و مستند را کسی می تواند تنظیم کند که دانش حقوقی لازم و تجربه کافی در زمینه دعاوی و اختلافات کارگر و کارفرما داشته باشد و تسلط کامل بر قوانین و ضوابط ، مقررات اداره کار دارا باشد تا بتواند هر انچه را که لازم و ضروری است مورد استناد قرار دهد .

گروه وکلای دادپویان حامی این اطمینان را به شما می دهد که با دارا بودن کادر متخصص و متبحر خود می تواند دعوی شما را به سر منزل مقصود برساند و حقوق از دست رفته شمارا بازگرداند.

ما با تمام توان و دانش و تجربه خود در کنار شما خواهیم بود…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست