دعوای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت صوری بودن

 طبق ماده 218 قانون مدنی هرگاه معلوم شود که معامله به قصد فرار از دین ، به طور صوری انجام شده است معامله باطل است . برای طرح دعوای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت صوری بودن طبق رای وحدت رویه دیوان عالی کشور شماره ۲۹۴ مورخ 25/10/1337می‌بایست دین مدیون به شخص ثالث در نظر دادگاه معلوم بوده و محقق شود به منظور فرار از تادیه ی دین ،  اقدام به معامله کرده است . ماده 218 قانون مدنی ، تحقق قصد فرار از دین را موجب عدم نفوذ معامله قرار داده است نه تحقق دین را .لذا با توجه به مواردی که ذکر گردید در صورتی که مدتی بتواند اثبات نماید مدیون به منظور فرار از پرداخت دین خود به صورت صوری اقدام معامله کرده است می تواند دعوای بطلان مبایعه نامه را به جهت صوری بودن طرح نماید .

دعوای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت صوری بودن

  •  نحوه طرح دعوای تائید بطلان مبایعه نامه جهت صوری بودن

دعوای فوق باید به طرفیت ، طرفین مبایعه نامه مطرح شود و دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی می باشد .

از جمله دلایلی که جهت اثبات صوری بودن مبایعه نامه می توان مطرح نمود رای دادگاه مبنی بر مدیون بودن خوانده یا اقرار شخص خوانده بر بدهکار بودن یا فروش مال به قیمت بسیار پایین ، صلح بلاعوض ملک به نزدیکان و شهادت شهودی که در جریان معامله بوده اند و این که مدیون دارایی دیگری ندارد می باشد .

پس از ارائه دادخواست و اجرای آن شعبه مربوطه در صورتی که پس از بررسی مدارک و مستندات برای قاضی محرز گردد که معامله انجام شده صوری و به قصد فرار از دین بوده است رای بر اعلام و تایید بطلان مبایعه نامه صادر می کند .

  • نحوه اجرای رای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت صوری بودن

رای صادره جنبه اعلامی داشته و اجراییه صادر نمی‌شود . و محکوم له می تواند با رای قطعی صادره نسبت به احقاق حقوق خویش اقدام نماید .

 مگر اینکه مبایعه نامه به صورت رسمی تنظیم گردیده باشد که در این صورت پرونده اجرایی تشکیل می شود و مدیر اجرایی اقدام به ارسال یک نسخه رأی قطعی و نامه جهت ابطال مبایعه نامه و کد رهگیری اخذ شده به دفتر اسناد رسمی می نماید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست