مرخصی استعلاجی

مرخصی استعلاجی به مرخصی گفته می شود که کارگر بیمه شده به منظور بیماری، زایمان یا بارداری از آن استفاده می کند، چنین مواردی احتمال دارد برای هر کارگری اتفاق بیفتد، به همین جهت قانون گذار آن ها را پیش بینی کرده است تا در چنین مواقعی کارگر بیم از دست دادن شغل خویش را نداشته باشد و همچنین مدتی که در جهت مرخصی استعلاجی به افراد داده می شود جزء سوابق کار و بازنشستگی کارگران محاسبه می گردد.

قانون گذار این مورد را در ماده ۷۴ قانون کار بیان کرده است «مدت مرخصی استعلاجی با تائید سازمان تامین اجتماعی ، جزء سوابق کار و بازنشتگی کارگران محسوب خواهد شد.»

در زمان مرخصی استعلاجی ، کار کارگر به حالت تعلیق در می آید و از آنجایی که در این مدت کارگر به تعهد خود که همان کار کردن است نمی پردازد فلذا کارفرما هم مسئولیتی در قبال پرداخت مبلغی بابت چنین مواقعی به کارگر ندارد اما از جهت که کارگر حق بیمه پرداخت کرده است لذا سازمان تامین اجتماعی به چنین افرادی که از مرخصی استعلاجی استفاده می کنند غرامت پرداخت می کند و منشا پرداخت چنین غرامت هایی براساس لیست های بیمه ارسالی به سازمان تامین اجتماعی است که در این حیطه باید رعایت مقررات قانونی لحاظ شود . همچنین حق بیمه از سوی کارفرما مطابق لیست های مذکور می باشد و لازم به ذکر است که جهت پرداخت غرامت مزد، ایام مرخصی استعلاجی می بایست به تائید سازمان تامین اجتماعی هم برسد.

و جالب است بدانید که سازمان تامین اجتماعی تنها نسبت به روزهای کاری هفته موظف به پرداخت غرامت مزد است و برای روزهای تعطیل مسئولیتی ندارد و مزد روزهای تعطیل برعهده کارفرماست.

بیشتر بخوانید :  قرارداد کار سفید امضاء

و نکته قابل توجه دیگر اینکه عدم توانایی کار کارگر در چنین مواقعی باید به تائید تامین اجتماعی برسد تا کارگر بتواند دوباره به کار سابق خود بازگردد اما گاهی به طریق دیگری برای مراجع حل اختلاف این امر محرز می گردد که در این صورت احراز این امر ، مدت مزبور در حکم ایام تعطیل است و پس از رفع تعلیق کارفرما مکلف است کارگر را به کار برگرداند.

و یکی از تفاوت های این نوع مرخصی با دیگر انواع مرخصی در این است که ،مدت مشخصی برای این گونه مرخصی ها در قانون بیان نشده است و به هر میزان که پزشک معالج تشخیص دهد اعمال می گردد و چه مرخصی کوتاه مدت و چه بلند مدت باشد تابع مقررات قانون تامین اجتماعی می باشد و ذکر این نکته هم لازم است تا زمانی بر چنین مواردی عنوان مرخصی استعلاجی حاکم است که باعث از کارافتاگی  کلی کارگر نباشد چرا که در چنین مواقعی دیگر شامل مرخصی استعلاجی نمی شود و باید چنین موردی را در قالب خاتمه قرارداد بررسی کرد.

در استفاده از مرخصی استعلاجی برای افراد در قانون منعی برای دفعات تکرار وجود ندارد و کارگران می توانند هرچند مرتبه که نیاز باشد از آن استفاده کنند ، بدون اینکه بیم از دست رفتن کارشان بعد از درمان را داشته باشند.

اما گاهی کارفرمایان از پذیرش کارگران بعد از این دوره امتناع می کنند که در صورت اثبات شدن اینکه مرخصی از نوع استعلاجی است ، کارفرما موظف است کارگر را به کار برگرداند.

متاسفانه در چنین مواقعی از این دست مشکلات برای کارگران ایجاد می شود و برای اعاده حقشان نیاز است که بتوانند موضوع را اثبات نمایند که گاها به دلیل عدم اشراف بر قوانین و مقررات دعوی روند صحیحی را طی نمی کند و مشکلات عدیده ای را برای افراد ایجاد می نمایند. از این رو بهتر است در چنین مواقعی از اهل فن رشته حقوق و کسانی که در این باره اطلاعات لازم و کافی دارند بهره مند شد و به اصطلاح کار را به کاردان بسپرد تا نتیجه مطلوب زودتر حاصل گردد.

بیشتر بخوانید :  فرمول محاسبه عیدی و پاداش کارگران

گروه وکلای دادپویان حامی با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت موفق در زمینه دعاوی کارگر و کارفرما تمام توان و تبحر خود را جهت احقاق حق شما به کار می گیرد تا مطلوب ترین نتیجه را برای شما حاصل نماید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست