ترک کار کارگر ستعفاء)

اصطلاح ترک کار کارگر ،بدین معناست که کارگر بدون رعایت تشریفات مربوط به استعفا از کار خارج شود و مقصود وی خارج شدن از کار به طور کلی باشد. البته در قانون کار کنونی که مصوب ۱۳۶۹ می باشد عبارت ترک کار به کار نرفته است. ترک کار کارگر در قانون کار سابق به معنای استعفا به کار رفته بود اما در قانون فعلی در این مورد حکمی وجود ندارد. از طرفی هم با عنوان غیبت نمی توان آن را مورد بررسی قرار داد چرا که با مفهوم غیبت تفاوت اساسی دارد. البته آثار حقوقی آن ها تفاوت چندانی ندارد. یعنی در نهایت سبب می شود که کارفرما بتواند از حق فسخ خود استفاده کند و مبادرت به اخراج کارگر بنماید.

البته این را هم نباید از نظر دور کرد که میزان غیبت کارگر باید به حدی باشد که کارفرما را مجاز به استفاده از حق اخراج خود کند در غیر این صورت مجاز به این امر نمی باشد.

اگر کارگری بخواهد با کارفرما قطع همکاری کند می تواند با تشریفات قانونی این امر را انجام دهد و اگر تشریفات طی شود منعی بر کارگر نیست.از این رو کارگری که استعفا می دهد موظف است تا یک ماه به کار خود ادامه دهد.البته باید در ابتدا استعفای خود را به صورت کتبی به کارفرمای خویش اطلاع دهد. بعد اگر طی ۱۵ روز از زمان دادن استعفا از عمل خویش پشیمان شود می تواند جهت باز پس گیری استعفا اقدام کند. در این صورت استعفای وی لغو می شود و کارگر موظف می شود رونوشت استعفا و انصراف خود را به شورای اسلامی کارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده کارگران تحویل دهد.

ترک کار -استعفا

اگر هم کارگر از استعفای خویش پشیمان نگردد موظف است به مدت ۳۰ روز به کار خود ادامه دهد تا کارفرما مهلت جایگزینی نیرو را داشته باشد. البته گاها مشاهده می شود که کارفرما از همان روز استعفا موافقت خود را اعلام می کند و کارگر را برای یک ماه دیگر در خدمت نگه نمی دارد.

آنچه مسلم است اگر استعفای کارگر با شرایط قانونی پیش برود مشکلی ایجاد نمی شود. اگر هم خلاف این امر باشد کارگر موظف به جبران خسارت به بار آمده از ترک کار خود به کارفرما می گردد.

با استناد به ماده ۲۵ قانون کار  «هرگاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین منعقد شده باشد ، هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد.»

با توجه به تصریح ماده چنین نتیجه ای حاصل می شود که در قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین حق فسخی برای کارگر لحاظ نشده است. فلذا اگر کارگری بدون توجه به این امر مبادرت به اعلام استعفا نماید چنین استعفایی مورد پذیرش قانون گذار نیست. در صورتی که از این امر خسارتی به کارفرما وارد شود کارگر ملزم به پرداخت خسارت بر اساس رای مراجع حل اختلاف کار می شود.

اگر قرارداد کار با استعفای کارگر و با شرایط قانونی فسخ شود کارگری که استعفا داده است مستحق دریافت حق سنوات به ازای هر سال ، یک ماه آخرین حقوق می باشد.

فلذا اگر شما یا آشنایانتان با شرایط و ضوابط نسبت به استعفا اقدام نموده اید اما کارفرما به دلیل استعفا از مطالبه حق و حقوق شما امتناع می ورزد بدانید که چنین امری غیر قانونی است و شما می توانید از وی در مراجع صالح اداره کار شکایت کنید.

اگر به اطلاعات در این زمینه نیاز داشتید گروه وکلای دادپویان حامی در خدمت شماست .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست