مطالبه مانده مرخصی (مرخصی ذخیره شده)

قانون گذار در ماده ۶۶ قانون کار چنین مقرر داشته است :

«کارگر نمی تواند بیش از ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند.»

هرکارگری در سال از ۲۶ روز مرخصی استحقاقی برخوردار است که در طول سال می تواند از این میزان مرخصی منتفع شود اما چنانچه کارگری، از مرخصی های سالانه خود استفاده ننماید می تواند ۹ روز از این مرخصی را برای سال بعد ذخیره نماید . و سال بعد استفاده نماید، اما چنانچه حتی ۲۶ روز مرخصی سالانه خود را هم استفاده ننموده باشد تنها حق استفاده از ۹ روز آن را برای سال بعد دارد و بیشتر از ۹ روز مجاز نمی باشد.

البته نباید ماده را اجباری تفسیر نمود چرا که هیچ الزامی برای کارگر در استفاده از مرخصی ذخیره شده در سال های بعد وجود ندارد و کارگر می تواند به جای استفاده از مرخصی های استحقاقی خویش، از مزد این دوران استفاده نماید.

مطالبه مزد مرخصی

چنانچه کارگری تمایل به استفاده از ایام مرخصی که قانون برای وی در نظر گرفته است نداشته باشد می تواند مزد این روزها را دریافت نماید.اما لازم به ذکر است که مزد ایام مرخصی استحقاقی استفاده نشده ،چنین کارگری در زمان خاتمه قرارداد کار محاسبه و پرداخت می گردد.

و مزد مرخصی این دوران کارگران بدهی است که بر عهده کارفرما می باشد و بایستی در زمان اتمام قرارداد کار و یا بازخرید کارگر محاسبه و به او داده شود.

ناگفته نماند که هیچ کارفرمایی نمی تواند کارگر را مجبور به استفاده از دوران مرخصی خود نماید، بلکه حق انتخاب استفاده از مرخصی و یا دریافت مزد آن با کارگر میباشد. مزد این ایام به اندازه مزد روزهای کاری کارگر و براساس مقررات قانون کار و مقررات مربوطه به آن محاسبه و پرداخت می گردد. فلذا کارفرما مجاز نمی باشد که این مبلغ را کمتر از حد مزد ایام کاری کارگر محاسبه نماید .این موضوع در یک رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری هم بیان شده است.ممکن است این سوال به ذهنتان متبادر شود که چنانچه کارگری به دلیل مرخصی استعلاجی و طول درمانی که با تائید پزشک دریافت کرده است نتواند کل سال را در کار خویش حاضر شود تکلیف ایام مرخصی های استحقاقی او چه می شود و آیا می تواند آن را برای سال بعد ذخیره نماید؟

بیشتر بخوانید :  مرخصی ساعتی

در مورد چنین کارگری نیز لازم به ذکراست که چنین کارگری نیز تنها ۹ روز از میزان مرخصی های استحقاقی خود را می تواند برای سال بعد ذخیره نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست