وصول مطالبات معوق به استناد چک برگشتی

در بسیاری مواقع جهت تضمین پرداخت تسهیلات اعطایی به افراد ، از آنها یا ضامنین چک دریافت می کنند.
برابر مواد قانون صدور چک مصوب ۵۵ و اصلاحی ۱۳۷۲ و مطابق مواد ۱۸۳ تا ۱۹۳ آئین نامه اجرای اسناد رسمی مصوب ۱۱/۶/۸۷ دو راه برای وصول وجه چک بلامحل وجود دارد :
الف ) از طریق محاکم دادگستری
طبق قانون تجارت ، چک یکی از اسناد تجاری حامل بدهی و مدرک قطعی مبنی بر طلبکار بودن دارنده آن است و کلیه مراجع قضایی به صرف وجود چک نزد خواهان ، دارنده را ذی حق و طلبکار را بدهکار می دانند.
در خصوص چک های عهده بانک ها علاوه بر طرح دعوی حقوقی ، می توان نسبت به طرح شکایت کیفری نیز اقدام نمود0
مراحل مربوط به طرح دعوی حقوقی و کیفری در قسمت اسناد تجاری به طور مفصل توضیح داده شده است.پس از طی روند رسیدگی و صدور رای و قطعیت حکم صادره به نفع بانک ، می توان طبق مقررات آئین دادرسی مدنی و قانون اجرای احکام مدنی تقاضای صدور ابلاغ اجرائیه و سپس معرفی و بازداشت اموال محکوم علیه اقدام نمود.

وصول مطالبات معوق بانکی به استناد چک برگشتی
ب) از طریق اجرای ثبت
طبق ماده ۱ قانون صدور چک مصوب ۱۳۵۵ که بعدا به ماده ۲ قانون صدور چک اصلاحی ۱۳۷۲ تبدیل شد.چک های صادره در حکم اسناد لازم الاجرا می باشند.لذا در صورت مراجعه به بانک و عدم دریافت تمام یا بخشی از وجه آن به علت نبودن محل یا به هر علت دیگری که منتهی به برگشت چک و عدم پرداخت گردد می توان طبق آئین نامه های مربوط به اجرای اسناد رسمی وجه چک یا باقی مانده آن را از صادر کننده وصول نمود.
برای صدور اجرائیه باید عین چک و گواهی عدم پرداخت را به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم نمود.
اجرای ثبت با اخذ تقاضانامه صدور اجرائیه واصل و کپی چک و گواهی عدم پرداخت ، مبادرت به صدور اجرائیه علیه صادر کننده و صاحب حساب براساس تضامن می کند.
اجرائیه صادره به بدهکار ابلاغ و مراتب ابلاغ به بستانکار اعلام و از او خواسته می شود که نحوه وصول طلب خود را اعلام دارد.
در این مرحله بانک اموال بلامعارض بدهکار را به اجرای ثبت معرفی و تقاضا می شود که طبق مقررات مربوط به اسناد ذمه ای نسبت به بازداشت و ارزیابی و مزایده ، اموال معرفی شده اقدام نماید.اجرای ثبت نیز موظف است مطابق آئین نامه اجرا اقدام و مطالبات بانک را وصول کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست