مزایای ثبت اختراع

هر فردی که با قدرت ذهن و فکر و خلاقیت خود وسیله ای را می سازد که بتواند آن را در صنعت، حرفه و … به کار بگیرد به پاس تلاشی که در جهت پیشرفت و حل مشکلات صنعتی و … انجام داده است لایق تقدیر است .و باید بتواند مزایای وقت ، هزینه ، صبر خود را در خلق وسیله مزبور ببرد. از این رو قانون گذار راه حل ثبت را روبه روی مخترع قرارداده است تا از این طریق بتواند از مزایای اختراع خود منتفع شود. فلذا ذکر این نکته لازم است که ثبت اختراع نوعی راه حل حمایتی از مخترع است تا به طور انحصاری بتواند از مزایای خلاقیت خود استفاده کند.

مزایای ثبت اختراع

۱)در وهله اول به دلیل انحصاری شدن اختراع پس از ثبت مالک اختراع می تواند دیگران را از استفاده تجاری از اختراع مزبور منع کند و این گونه دست بسیاری از جاعلین و متقلبان کوتاه می شود.به عنوان مثال شرکت شما دارای یک اختراع با ارزش باشد یا اجازه بهره برداری از آن را کسب کرده باشد می تواند برای استفاده سایرین مانع ایجاد کند و این کار به شرکت دارای حق اختراع، این امکان را می دهد تا بتواند فعالیت خود را در زمینه مزبور توسعه بدهد.

۲)مسلما یک مخترع در حین تحقیقات و اکتشافات خود هزینه هایی را صرف کرده است که با ثبت اختراع و به دست آوردن حقوق انحصاری آن می توان به جبران هزینه ها و سوددهی برسد.

بیشتر بخوانید :  چه افرادی می توانند اختراع خود را ثبت کنند؟

۳) گاهی هم مخترع می تواند با واگذاری حق استفاده از اختراع خود در قالب لیسانس به شرکت ها یا افراد ، حق امتیاز دریافت کند و در آمد بیشتری عاید او شود.

۴)و اما تعامل جالبی که برقرار می شود لیسانس های دو جانبه است .لیسانس های دو جانبه بدین معناست که گاهی یک شرکت صاحب یک اختراع است ، شرکت مزبور می تواند با شرکت های دیگر قراردادی منعقد کنند و لیسانس اختراع شرکت دیگر را بگیرند و لیسانس شرکت خود را اعطا کنند. با این تعامل هر دو شرکت می توانند از اختراع همدیگر استفاده کنند و سود دهی بالاتری داشته باشند.

۵)دسترسی به بازارهای جدید با اخذ گواهینامه ثبت ایجاد می شود و حتی می توانند زمینه حمایت از اختراع را در بازارهای خارجی مربوط فراهم نماید.

۶) زمانی که اختراعی ثبت شود مالک دیگر نگران نقض حقوق خود نیست و دیگر نمی توانند با ادعای اینکه اختراع مزبور متعلق به آن هاست به ناحق اختراع را مورد استفاده قرار دهند. و همین طور پس از ثبت سایرین می توانند به اختراعات مشابه دست بزنند.

۷)پس از ثبت اختراع ، مخترع می تواند با اخذ وام و سایر تسهیلاتی که به وی اعطا می شود زمینه عرضه محصول خود را به بازار فراهم کند.

۸)با ثبت اختراع ، مخترع می تواند در صورت سوء استفاده از حقش علیه سوء استفاده کنندگان و ناقضین حق او از طرق قانونی اقدام کند.

۹)ثبت اختراع جزء رزومه هر شرکتی می تواند لحاظ شود.از این رو مشتریان ،سهامداران و … را به سوی خود جذب کند .از این رو بسیاری از شرکت ها اختراعات ثبت شده خود را در آگهی های خود هم منتشر می کنند چرا که اعتبار شرکت را از نظر مهارت و کارایی بالا می برد.

بیشتر بخوانید :  اختراعات غیر قابل ثبت

مزایای ثبت اختراع را توضیح دادیم و البته از اصلی ترین دلایلی که به ثبت شدن یک اختراع اهمیت فراوانی داده می شود این است که تا قبل از ثبت اختراع ، قانون نمی تواند از مخترع حمایت کند. اما پس از ثبت ، قانون حامی مخترع می شود و حقوق انحصاری او را محترم می شمارد. البته این حمایت قانون مزایای فوق را در برداشت که اگر چنین نباشد افراد به تحقیق و بررسی کمتر توجه می کنند و رشد و پیشرفت بدین نحو از جامعه گرفته می شود که مضرات زیادی را دربرخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست