دلایل موجه برای اخراج کارگر

قانون کار،اگر چه برای احقاق حقوق کارگر و کارفرما وضع شده است اما چه در قانون و چه در مرجع رسیدگی نفع کارگر به عنوان قشر ضعیف تر ملاک عمل است و سعی بر این است که به نفع کارگر قانون را تفسیر کرد. اما در برخی موارد هم قانون از کارفرما حمایت های خود را قرارداده است از جمله این موارد، زمانی است که قانون به کارفرما این اجازه را میدهد که بتواند با دلایل موجه برای اخراج کارگر اقدام کند.تا فردی را استخدام کند که کار مورد نظر کارفرما را بتواند به درستی انجام دهد.

در این باره ماده ۲۷ قانون کار بیان می کند: «هرگاه کارگر در انجام وظایف محوله قصور ورزد و یا آئین نامه های انضباطی را پس از تذکرات کتبی نقض نماید ، …»

در بند اول ماده ۲۷ به دو مورد از موارد مجاز اشاره کرده است .

۱)قصور کارگر: قصور به صورت عام به کار رفته است، به عبارتی شرح وظایف کارگر در قرارداد مشخص است و حال اگر کارگر برخلاف مفاد قرارداد عمل کند یا در انجام امر مورد نظر کوتاهی کند قصور محسوب می شود.

۲)عدم رعایت آئین نامه های انضباطی کارگاه : هر کارگاه و محیط کاری دارای یک سری آئین نامه های انضباطی مختص خود است که کارگری که در آنجا کار می کند موظف است به آن ها عمل کند .و عدم رعایت آن ها باعث می شود که در وهله اول به او تذکر کتبی داده شود و اگر باز هم توجهی به این امر صورت نگیرد ، کافرما حق اخراج کارگر را دارد.

دلایل موجه برای اخراج کارگر

در ادامه چنین بیان شده است «کارفرما حق دارد در صورت اعلام نظر مثبت شورای کار ، علاوه بر مطالبات و حقوق معوقه به نسبت هر سال سابقه کار معادل یک ماه آخرین حقوق کارگر را به عنوان (حق سنوات )به وی پرداخت و قرارداد کار را فسخ کند.»

شورای کار در برخی از کارگاه ها جهت تصمیم های این چنینی در مورد کارگر و اختلافات احتمالی در نظر گرفته شده است.حتی الامکان سعی بر این است که اختلافات کارگر و کارفرما در همین شورا حل و فصل شود. در مورد قصور کارگر و عدم انجام وظایف طبق آئین نامه هم در صورتی که کارگاه دارای چنین شورای باشد موضوع در شورا مطرح می شود. و در صورت موافقت اعضا ، مطالبات حقوق و معوقه و سایر مزایای کارگری به او اعطا می گردد و قرارداد او فسخ می شود.

اگر هم در کارگاهی شورای کار نباشد ، نظر مثبت انجمن صنفی نیاز است. و نهایتا اگر باز هم حل نشد موضوع در هیات تشخیص مطرح می شود.و در صورت مثبت بودن نظر هیات تشخیص مبنی بر موضوعات فوق الذکر،کارفرما مجاز به فسخ قرارداد با وی می باشد.اما چنانچه از این مرحله نیز کارگر تجدیدنظر کند و موضوع حل نشود، پرونده به هیات حل اختلاف جهت بررسی ارجاع می گردد.

فلذا مشاهده می شود حتی با وجود دلایل، باز هم اخراج کارگر توسط کارفرما به سهولت امکان پذیر نیست و نیازمند اثبات قصور و عدم رعایت ضوابط توسط کارگر است. که در برخی از موارد این موضوع هم سختی های خاص خود را دارد. از این رو توصیه می شوداگر شما به عنوان کارفرمایی قصد اخراج کارگری را که با عدم انجام وظایفش به شما و کارتان ضرری را وارد می کند را دارید می تواند از راه صحیح و با ادله مکفی در این راه گام بردارید تا بتوانید نتیجه مطلوب را از آن خود کنید.

توصیه می شود برای به دست آوردن نتیجه مطلوب و بهتر پیش رفتن روند دعاوی حتما با وکیل صاحب تجربه در این زمینه هم فکری های لازم و مشورت داشته باشید .گروه وکلای دادپویان حامی با دارا  بودن کادر متخصص در دعاوی کارگر و کارفرما در خدمت شماست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست