پرداخت حقوق و دستمزد کارگران توسط کارفرمایان

از اصلی ترین وظایف کارفرمایان، پرداخت حقوق و دستمزد کارگران می باشد.کارگری که برای کار مشخص، مدت مشخص و… کار را انجام می دهد مستحق دریافت حق السعی خود می باشد. همواره در روابط کارگر و کارفرما، تقاضای انجام دادن کار از سوی کارفرما داده می شود.از سویی کارگر هم کار را برعهده گرفته است. پس کارفرما موظف است دستمزد کارگر را به وی بپردازد .اما نحوه پرداخت حقوق و دستمزد کارگران همیشه به یک شکل نیست. قانون گذار این مورد را در ماد ۳۷ قانون کار به تفصیل بیان کرده است:

(مزد باید در فواصل زمانی مرتب و در روز غیر تعطیل و ضمن ساعات کار به وجه رایج یا با تراضی طرفین به وسیله چک عهده بانک ها و با رعایت شرایطی پرداخت شود. شرایط به شرح زیر است :

الف ـ چنانچه بر اساس قرارداد یا عرف کارگاه، مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد، پرداخت آن باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یکبار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت گیرد.

ب ـ در صورتی که براساس قرارداد یا عرف کارگاه ، پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد، این پرداخت باید در اخر ماه صورت گیرد، در این حالت مزد مذکور حقوق نامیده می شود.)

همان طور که از ماده بر می آید، کارفرما با توجه به قراردادی که با کارگر منعقد می کند موظف است حقوق و دستمزد او را پرداخت کند. برخی از اعمال هستند که به صورت روزانه یا چند روزه انجام می گیرند، مثل نظافت محل کار، منزل که ممکن است چند روز یا چند ساعت به طول بینجامد. در چنین مواردی ممکن است ما به ازای هرروز یا هر ساعت مبلغی به عنوان مزد در نظر گرفته شده باشد.در هر صورت نوع پرداخت هم باز به توافق طرفین بر می گردد. در بحث قراردادهای بلند مدت «معمولا یک ساله» عرف بر این است که در پایان هر ماه حقوق کارگر پرداخت شود که در این مواقع هم، چنین عمل می شود.

پرداخت حقوق و دستمزد کارگران توسط کارفرمایان

نکته جالب توجه این است که در تبصره ماده فوق به ماه های ۳۱ روزه هم اشاره شده است. در چنین ماه هایی حقوق کارگر باید بر مبنای ۳۱ روز محاسبه و پرداخت گردد.

  • مزد کارگران که در شرایط مساوی در مکانی مشغول به کار هستند صرف نظر از جنسیت، قومیت، مذهب ، نژاد و … یکسان باید لحاظ شود. اگر کارفرمایی هر یک از موارد نام برده را دلیلی جهت کم کردن مزد کارگران قرار دهد مرتکب تخلف شده است.
  • گاهی ممکن است کارگر به دلیل دانشجو بودن ، سرباز بودن و … نتواند تمام تایم کاری مقرر در قانون را پر کند. در این گونه مواقع کارگر به صورت نیمه وقت مشغول می شود. در این موارد هم، حق الزحمه کارگر با توجه به میزان کارکرد او به نسبت ساعاتی که انجام وظیفه کرده است محاسبه و به وی پرداخت می شود .

آنچه مسلم است حقوق و دستمزد کارگران در قانون کاملا مشخص است. اگر کارفرمایی بخواهد این امر را انجام ندهد و حق و حقوق کارگر را پرداخت نکند کارگر می تواند با مراجعه به اداره کار و ضمن شکایت از کارفرما مطالبه حق و حقوق خود را داشته باشد.

البته اثبات این امر هم که حق و حقوق کارگر پرداخت نشده است کار سهلی نیست. یعنی باید روند و اسناد و مدارک خود را داشته باشد .اما از آنجائی که قانون از کارگر همیشه حمایت کرده است می توان با ارائه اسناد و مدارک و طی کردن روند صحیح رسیدگی به مقصود رسید.

از این رو توصیه می شود جهت تسریع در رسیدگی و اطمینان خاطر، چنین دعاوی را به وکلای با تجربه در این زمینه واگذار کنید.

گروه وکلای دادپویان حامی با بیش از ۱۰ سال سابقه موفق در دعاوی اداره کار و روابط کارگر و کارفرما با کادر متخصص خود آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می باشد.

کافی است با ما در تماس باشید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست