مطالبه مبلغ مازاد مورد معامله

در صورتی که ملکی مورد معامله قرار گیرد و پس از آن مشخص گردد بیشتر از آن مقدار است فروشنده می تواند مبلغ مابه‌التفاوت مازاد مورد معامله را از خریدار مطالبه نماید.( مطالبه مبلغ مازاد مورد معامله )

طبق ماده ۳۸۴ قانون مدنی هرگاه در حال معامله‌ ، مبیع از حیث مقدار، معین بوده و در وقت تسلیم کمتر از آن مقدار درآید مشتری حق دارد که بیع را فسخ ‌کند یا قیمت موجود را با تادیه حصه‌ای از ثمن به نسبت موجود قبول نماید. و اگر مبیع‌، زیاده از مقدار معین باشد زیاده‌، مال بایع ‌است‌ بنابراین باید پذیرفت که بهای بخشی از ملک بر مبنای تراضی و برای تعیین ثمن محاسبه نشده است و خریدار باید آن را بپردازد.

مطالبه مبلغ مازاد مورد معامله

ماده 149 اصلاح شده قانون ثبت نیز این امر را پیش بینی نموده و طبق آن نسبت به ملکی که با مساحت معین مورد معامله قرار گرفته باشد و بعدا معلوم شود اضافه مساحت دارد ، ذینفع می تواند قیمت اضافی را براساس مندرج در اولین سند انتقال و سایر هزینه های قانونی معامله به صندوق ثبت تودیع و تقاضای اصلاح سند خود را بنماید.

لذا با توجه به مواردی که به آن اشاره گردیده فروشنده می تواند دعوای مطالبه مبلغ مابه‌التفاوت مازاد مورد معامله را علیه خریدار مطرح نماید. البته در این دعوا در بیشتر مواقع نیاز به ارجاع به کارشناسی وجود دارد و پس از تایید کارشناس رسمی دادگستری و تعیین مقدار مازاد مورد معامله و مبلغ مابه‌التفاوت آن ، دادگاه حکم بر محکومیت خریدار مبنی بر پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت آن ، دادگاه محکومیت خریدار مبنی بر پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت مازاد مورد معامله علیه خریدار را صادر می نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست