تغییر در وضعیت کارگاه و تکلیف کارگران

تغییر در وضعیت کارگاه و تکلیف کارگران در این شرایط ،یکی از دغدغه های کارگران است.تغییر در وضعیت کارگاه بدین صورت است که ممکن است کارگاه به فروش برسد، منتقل شود، نوع تولید کارگاه تغییر کند و امثالهم.هرکدام از این تغییرات امکان وقوع دارند.اما سوالی که مطرح می شود این است که در صورت رخ دادن هرکدام از این تغییرات،تکلیف کارگران شاغل در کارگاه چه می شود؟

یکی از دغدغه های همیشگی و شاید جدایی ناپذیر از ذهن کارگران،نگرانی از دست رفتن شغلشان می باشد. از این رو قانون گذار سعی بر این داشته است که حتی الامکان ، دغدغه های کارگران را شناسایی و در جهت رفع آن ها اقدام کند. و همچنین تغییر در وضعیت کارگاه هم از دغدغه های روبه روی کارگران است که بیم از دست رفتن کار را بر آن ها مستولی می سازد.

قانون گذار این مهم را در ماده ۱۲ قانون کار پیش بینی کرده است:

«هرنوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه از قبیل فروش یا انتقال به هر شکل ، تغییر نوع تولید ، ادغام در موسسه دیگر ، ملی شدن کارگاه ، فوت مالک و امثال اینها ، در رابطه قراردادی کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمی باشد و کارفرمای جدید،قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق خواهد بود.»

وکیل دعاوی اداره کار در تفسیر ماده چنین بیان می کند: اگر چه ماده ۱۲۰ قانون کار در جهت حمایت از کارگران بیان شده است اما در ماده بیان کرده است کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است . به عبارت دیگر شامل کارگران که به صورت آزمایشی به کار مشغول هستند و یا قراردادشان خاتمه یافته است نمی شود .و حتما باید بین کارگر و کارفرما قرارداد قطعی وجود داشته باشد.

تغییر در وضعیت کارگاه و تکلیف کارگران

وکیل حاضر اضافه می نماید : همین طور موارد بیان شده در تغییر وضعیت کارگاه جنبه حصری ندارد و فقط معطوف به موارد گفته شده نیست. فلذا هر نوع تغییر و یا هر نوع انتقالی را شامل می شود و هیچ کدام از این تغییرات باعث قطع رابطه کارگر و کارفرمایی نمی شود.

متاسفانه به وفور در دعاوی مشاهده می شودکه کارفرمایی ، کارگاه را می فروشد، انتقال می دهد ، ادغام می کند و … و در این بین از کارگران می خواهد که به دنبال کار دیگری باشند. و کارگران هم به دلیل  عدم آگاهی ، پس از کمی اعتراضات  لفظی در اکثر اوقات موضوع را می پذیرند. در حالیکه لازم به ذکر است ، کارفرما به هیچ عنوان از نظر قانونی چنین حقی را ندارد و تغییر در وضعیت کارگاه به کارگران نباید ارتباط پیدا کند و آنان برسر کار خود باقی می مانند .و کارفرمای جدید ، قائم مقام تعهدات کارفرمای سابق می شود. فلذا اخراج کارگران بدین جهت اصلا وجه قانونی ندارد.

قانون گذار کارگاه را واجد شخصیت حقوقی دانسته است و این شخصیت حقوقی جدای از شخصیت کارفرما قلمداد شده است .و این امر به جهت حفظ امنیت شغلی کارگران است که با حوادث قهری یا ارادی که برای کارفرما یا کارگاه می افتد بیم از دست دادن شغل خویش را نداشته باشند و بتوانند با آسودگی خاطر به کار خویش ادامه دهند.

ـ یکی از سوالات شایعی که شاید در ذهن شما هم نقش بسته باشد این است که آیا مقوله تغییر وضعیت حقوقی در مالکیت کارگاه که توضیح آن گذشت در مورد واگذاری کار خدماتی دستگاه ها از یک پیمانکار به پیمانکار دیگر هم صادق است یا خیر؟

لازم به ذکر است در چنین مواقعی پس از واگذاری کار و اتمام عمل توسط پیمانکار ، رابطه قراردادی هم خاتمه پیدا می کند .و انتقال سابقه کار کارگر نزد پیمانکار قبلی به پیمانکار جدید موضوعیت پیدا نمی کند. اما این امر بدین معنا نیست که هر پیمانکاری پس از اتمام کار حقوق و مطالبات کارگر را نپردازد یا در پرداخت آن قصور کند .بلکه هر پیمانکار موظف است کلیه مطالبات کارگران و مهم تر از همه سنوات به آنان را پرداخت کند.

با وجود اینکه موارد تغییر در وضعیت کارگاه را بیان کردیم و تاکید نمودیم که کارفرما اجازه قطع همکاری با کارگران را در چنین مواقعی ندارد. اما باید به این امر هم توجه کنیم که گاهی همه موارد پیش آمده برای کارگاه مصداق ماده ۱۲ قرار نمی گیرند. همانند موردی که موسسه ای جانشین موسسه دیگری می شود. مثل اینکه یک موسسه ارائه کننده خدمات >جایگزین یک موسسه ارائه کننده خدماتی دیگر می شود. در چنین مواقعی هر کدام از این دو کارگاه ، کارگران خود را دارند که بین آن ها هیچ ارتباطی هم وجود ندارد، از این رو نمی توان این مورد را با ماده ۱۲ مطابقت داد چرا که در این مثال یاد شده با انحلال کارگاه مواجه هستیم.

بحث مزبور در حین سادگی ، دشواری های خود را هم دارد و موشکافی دقیق قانونی ، اهل فن خود را می طلبد. از این رو توصیه می شود اگر قصد شکایت از کارفرما را به علت چنین اقدامی دارید از قبل مطمئن شوید که آیا مورد خاص پرونده شما مصداق چنین ماده ای هست یا نیست و اگر هست که باید از راه صحیح آن وارد شوید و چه بهتر که روند صحیح پیگیری دعوی را به وکیل با تجربه در این دعاوی بسپارید .

گروه وکلای دادپویان حامی با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت موفق در تمامی زمینه های حقوقی ، کیفری ، ثبتی ، روابط کارگر و کارفرما ، با دارا بودن کادر متخصص در دعاوی کارگر و کارفرما با تمام توان خود در خدمت گزاری شما عزیزان با افتخار حاضر است…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست