واگذاری و فروش حق اختراع

یک ابداع برای اینکه بتواند در بازار موفق عمل کند و مخترع را از مزایای خود منتفع کند صرف گرفتن گواهینامه برای آن کفایت نمی کند. بلکه لازم است که اختراع مورد نظر بتواند بازار خوبی را در بین رقبای خود باز کند و نیازهایی را برطرف کند. بازار خوب هر امری را شامل می شود همچون سهولت دسترسی ، کم هزینه بودن ، چشمگیر بودن و …و اینکه در کل تا چه اندازه بتواند متقاضیان را راضی کند و جای خود را در میان آن ها باز کند.

با توجه به موارد فوق اگر یک اختراع مورد قبول عموم قرار بگیرد مخترع می تواند به طرق مختلف از این حق خود سود نصیب خود کند .برای مثال می تواند به طور مستقیم خودش از محصولی که ابداع کرده است بهره  برداری کند یا اینکه اجازه سرمایه گذاری بر اختراعش را در اختیار شرکت یا افرادی قرار دهد یا اجازه فروش به دیگری اعطا کند و … .  اما همه این موارد مستلزم این است که کالای ابداعی بتواند جایگاه خود را در بازار بیابد.

واگذاری و فروش حق اختراع

ممکن است با این توضیحات اینگونه به ذهنتان متبادر شده باشد که مخترع می تواند حقوق خود را به دیگران اعطا کند. اما در تفسیر باید اینگونه بیان کنیم که گواهی ثبت اختراع فقط به نام مالک اختراع است و مالک اختراع حق ندارد از اداره ثبت تقاضای ثبت آن را  به نام دیگری بکند و این امر فاقد وجاهت قانونی است. اما زمانی که این حق برای مخترع ثابت شد طبق بند (د) ماده ۵ قانون ثبت اختراعات ،طرح های صنعتی و علائم تجاری : «حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق به ورثه او منتقل می شود.»

بیشتر بخوانید :  انواع اختراع

همان طور که از ماده هم برمی آید صاحب حق اختراع ، حقوق ناشی از اختراع را می تواند به دیگران واگذار کند و این امر با اجازه خود اوست و خود وی نیز در این مورد سود می برد. چرا که ممکن است برای مثال خود مخترع قدرت مالی برای سرمایه گذاری بر روی اختراع نداشته باشد پس این حق را به یک شرکت می دهد تا بر روی کالای او سرمایه گذاری کرده و به او هم سود و منفعت برساند.

گاهی مخترع کلیه حقوقی را که موجب حق اختراع به او اعطا شده است را به دیگران واگذار می کند. که در این صورت عنوان می شود که مالکیت اختراع ثبت شده به طور دائم به دیگری تعلق گرفته است.البته این انتقال مالکیت برای مخترع هم دارای مزایایی می باشد.

از جمله اینکه مبلغی توافق می شود و این مبلغ را به یکباره دریافت می کند و دیگر نیازی نیست که سالیان سال برای به دست آوردن سود اختراع خود منتظر بماند.

گاهی هم صاحب اختراع نگران این امر است که تا زمانی که اختراع او شناخته شود اختراع دیگری به بازار عرضه شود و جای اختراع او را بگیرد اما با این انتقال او از این نگرانی هم رها می شود.

البته اینکه فردی بخواهد انتقال مالکیت حق اختراع خود را به طور دائم به فردی اعم از حقیقی یا حقوقی بدهد یا اینکه بخواهد اجازه بهره برداری از آن را بدهد بسته به سلیقه و انتخاب مخترع دارد.اما پیشنهاد می شود قبل از هر نقل و انتقالی در این باره به درستی فکر کنید و مشورت را هم از یاد نبرید در این راه ما هم همراهتان هستیم و هم فکری های لازم را ارائه  می دهیم .

بیشتر بخوانید :  دادگاه صالح به رسیدگی در دعاوی حق اختراع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست