اعتراض به رد اظهارنامه

اولین قدم در جهت ثبت علامت تجاری ، تقدیم اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی است .اظهارنامه بایستی دارای شرایطی باشد از جمله :

۱ـ به زبان فارسی تنظیم شود.

۲ـ موضوعی که متقاضی قصد حمایت از آن را از طریق اداره مالکیت صنعتی دارد بایستی قید شود.

۳- دارای تاریخ و امضا باشد.

۴ـ ادعای متقاضی در آن درج شود.

۵ـ خلاصه ای از توصیف اختراع نوشته شود.

۶ـ در صورت لزوم نقشه های مربوطه را نیز در برگیرد.

ناگفته نماند که اظهارنامه مزبور را تنها کسی یا کسانی که علامت تجاری به آن ها تعلق دارد می توانند تقدیم نمایند.

واضح است که در صورتی که شرایط لازم جهت تقدیم اظهارنامه لحاظ نشده باشد یا اینکه اظهارنامه ثبت واجد شرایطی باشد که علامت قابلیت ثبت را ندارد ، اظهارنامه مزبور رد می شود.

ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری در باب علائم غیر قابل ثبت چنین بیان نموده است :

علامت در موارد زیر قابل ثبت نیست :

الف ـ نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.

ب ـ خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

ج ـ مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.

د ـ عین یا تقلید نشان نظامی ، پرچم ، یا سایر نشان های مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند ، بوده یا موارد مذکور یکی از  اجزاء آن علامت باشد، مگر آنکه توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

بیشتر بخوانید :  تغییر علامت تجاری

ه – عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است .

و ـ عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد .

ز ـ عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

هرکدام از دلایل فوق می تواند سبب رد اظهارنامه گردد.اما چنانچه اظهارنامه ای رد شود اما دلیل رد آن برای متقاضی قابل درک نباشد ، قانون این اجازه را به وی داده استکه به رد اظهارنامه اعتراض نماید.

البته هر کسی مجاز به اعتراض نمی باشد بلکه تنها افرادی که صاحب علامت تجاری می باشد اجازه اعتراض دارند. و چنانچه افراد فوق قصد اعتراض رد اظهارنامه را داشته باشند بایستی اعتراض خود را در دادگاه عمومی تهران مطرح نمایند و این دادگاه به اعتراض آنان رسیدگی می نماید و چنانچه اعتراض نسبت به رد اظهارنامه ای خارج از منطقه مزبور باشد باز هم مرجع صالح دادگاه عمومی تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست