وکیل و تعاریف انواع وکیل

وکیل و تعاریف انواع وکیلReviewed by Dadpoyan Hami on Feb 6Rating: 5.0وکیل و تعاریف انواع وکیل

وکیل

تعریف وکیل : وکیل شخصی است که برای انجام امری نایب شخص دیگری می شود یعنی شخص به وکیل اختیار می دهد تا به نام و به حساب او تصرفاتی کند. بنابراین وکیـل نسبت به آثار اموری که انجام می دهد در حکم واسطه است و آنچه می کند برای موکل است.

وکیل

وکیل را می توان به سه دسته تقسیم نمود

  1. وکیل مدنی
  2. وکیل دادگستری
  3. وکیل مع الواسطه

وکیل مدنی

در بسیاری از موارد می توان جهت انجام عمل حقوقی یا انجام امور اداری شخصی را به عنوان وکـیل انتخاب نمود برای این امر می بایست هر دو طرف (وکـیل و موکل) در دفاتر اسناد رسمی حضور پیدا کرده و نسبت به موضوع مورد نظر خویش وکالتنامه رسمی تنظیم نمایند. وکالت جهت فروش خانه یا فسخ اجاره یا طلاق و یا مراجعه با ادارات دولتی و سازمانها نمونه هایی از وکالت های مدنی می باشند.

وکیل دادگستری

وکیـل دادگستری شخصی است که دارای تحصیلات حقوق بوده و پس از شرکت در آزمون وکالت و گذراندن دوره کارآموزی موفق به اخذ پروانه وکالت شده باشد .


وکیل پایه یک دادگستری می تواند در کلیه محاکم قضایی اعم از بدوی و تجدیدنظر و دیوان عالی کشور و… جهت انجام موضوع وکالت حضور پیدا نماید، وکیل پایه یک دادگستری نیز می تواند در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری فعالیت نماید. مانند وکیل دعاوی، وکـیل ملکی، وکیل امور کیفری، وکیل قراردادها، وکـیل خانواده، وکیل اوقاف  وکیـل ثبتی، وکیل پیمانکاری و…


وکیل مع الواسطه

در صورتی که برای شخصی امکان انتخاب وکـیل فراهم نباشد این امر را به شخص دیگری واگذار می کند تا از طرف او جهت انجام کاری وکیـل انتخاب نماید در این صورت وکـیل انتخابی، وکیل مع الواسطه می شود.

با توجه به موارد فوق الذکر بهتر است برای هر کاری به وکیـل متخصص در آن امر مراجعه شود چرا که وکیلی که به صورت تخصصی در زمینه خاصی فعالیت می نماید نسبت به قوانین و مقررات و آئین نامه ها و بخشنامه های آن مورد به صورت تخصصی آگاهی داشته و بهتر از وکیلی که در تمامی امور فعالیت می نماید می تواند در رسیدن به نتیجه مورد نظر موکل موفق باشد.

برای خواندن مقاله در قالب کتاب دانلود کنید : وکیل و تعاریف انواع وکیل


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در طی سالیان گذشته تلاش نموده در زمینه های مختلف حقوقی به صورت کاملاً تخصصی فعالیت نماید لذا با بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری که در زمینه های مختلف تخصص لازم و کافی را دارند برای رسیدن به اهداف خویش تلاش می نماید لذا در موسسه می توانید با توجه به نیاز خود در زمینه های مختلف از وکیل قراردادها ، وکیـل دعاوی حقوقی، وکیـل دعاوی کیفری، وکیـل ثبتی، وکیـل بین المللی، وکیـل اوقاف، وکیـل سرقفلی، وکیـل ملکی، وکـیل شرکتها، وکیل تعزیرات ، وکیـل پیمانکاری، وکـیل خانواده و… بهره مند شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *