وکیل قرارداد مشارکت در ساخت

یكی از ویژگی های دنیای كنونی، ظهور قراردادهای جدید است كه برای نیازهایی كه در  دوره های گذشته وجود نداشته یا مورد توجه نبوده، پدید آمده است. چنان كه برخی از قراردادها كه در گذشته بصورت ابتدایی و اوّلیه وجود داشته، امروزه صورتی تكاملی یافته است. صنعت ساختمان، یكی از قدیمی ترین و مهم ترین بخش های زیر بنایی هر كشور است. از این رو، عدّه ی معدود و محدودی صاحب زمین هستند كه اگر قرار باشد تنها آنها حقّ سكونت در زمین را داشته باشند، دیگر جایی برای سایرین نخواهد بود. از سوی دیگر، مالكان زمین نیز لزوماً تخصّص و یا توانایی مالی ساخت و ساز را ندارند. بنابراین دو گروهِ صاحبان زمین و صاحبان تخصّص فنّی و توان مالی، درصدد همكاری و مشاركت با یكدیگر بر می آیند و از آن جا كه مالك زمین،‌ چیزی به جز زمین ندارد تا در ازای ساخت و ساز بپردازد، می پذیرد سهمی را از آن چه ساخته شده است،‌ به سازنده یا شریك تعلّق یابد . قرارداد مشاركت در ساخت و ساز از جمله قراردادهای جدید می باشد. موضوع مورد بحث در خصوص این قبیل مشاركت ها، توصیف حقوقی قراردادی است كه مشاركت مالك زمین و سازنده را تحقق می بخشد (وکیل قرارداد مشارکت در ساخت). قرارداد مشارکت در ساخت، که حجم قابل توجهي از پروژههاي ساختماني اعم از مسكوني و غيرمسكوني را در بر دارد، نوعي از قرارداد ميان مالک (به عنوان طرف اول قرارداد) و همكار سازنده (به عنوان طرف دوم قرارداد به صورت یک کل) است همچون طراحي، ساخت و تامين مالي، به عنوان آورده خود، که در آن همكار سازنده در ازاي تامين بخشي از الزامات پروژه پس از تكميل پروژه براساس درصدي که از پيش به صورت توافقي تعيين و در قرارداد مقرر مي گردد، در خروجي پروژه با مالک شریک ميگردد به عبارت دیگر،  قرارداد مشارکت در ساخت ، یکی از انواع قراردادهای ساخت و ساز است که مطابق آن، مالک زمین با شخص دیگری (حقیقی و حقوقی) قراردادی منعقد می کند تا در ازای ساختن پروژه ای ساختمانی در زمین مزبور، در آنچه ساخته می شود شریک گردند. قرارداد مشارکت در ساخت عقدی است که به موجب آن دو یا چند نفر با آورده ها و سهم الشرکه مشخص در ساخت یک ساختمان و تقسیم آن مشارکت می کنند. (وکیل قرارداد مشارکت در ساخت)

وکیل قرارداد مشارکت در ساخت

بنابراین با توجه به توسعه و گسترش روز افزون شهرها، روستاها و نوسازی بافت های قدیمی و فرسوده و نیاز به ساخت و ساز واحدهای مسکونی، تجاری و اداری جدید و همچنین سود موجود در عرصه ساخت و ساز و سرعت رو به رشد در این بخش، مالکان و سازندگان  را بر آن داشته که به ساخت و ساز با اقبال بیشتری روی آورند و مبادرت به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت نمایند، حال آنکه نحوه انعقاد و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و درج شروط لازم ضمن آن که حقوق مالک و یا سازنده را در موارد بروز اختلاف تأمین نماید خود از موضوعات حقوقی و تخصصی است که مالک و یا سازنده ممکن است از آنها اطلاعات چندانی نداشته باشند. به همین دلیل مالک از یک وکیل قرارداد مشارکت در ساخت استفاده می نماید. از سوی دیگر مالکان و یا سازندگان جهت ساخت و ساز لازم است با اشخاص دیگری همچون مهندسان، پیمانکاران، اسکلت سازان، کاشی کاران، برق کاران و . . . که هر یک انجام قسمتی از کار را عهده دار خواهند بود، قرارداد های لازم را به درستی منعقد نمایند تا در صورت بروز اختلاف، حقوق خود را از قبل حفظ نموده باشند . بنابراین مهمترین قسمت کار، انعقاد قراردادی مناسب می باشد، علی الخصوص اینکه به همراه داشتن وکیل قرارداد مشارکت در ساخت برای اشخاصی که اولین بار اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت می نمایند ضرورت خود را بیشتر نشان می دهد .


تیم وکلای و کارشناسان موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی این امکان را برای شما فراهم آورده است تا شما کلیه قرارداد های مشارکت در ساخت خود را با نهایت دقت و رعایت موازین قانونی تنظیم نمایید و دیگر گرفتار ضعف و نواقص قرارداد های مشارکت در ساخت نخواهید بود به ویژه وکیل قرارداد مشارکت در ساخت با تجربه ی ما در صنعت ساخت و ساز که با کشورهای دیگر نیز مراودات تجاری و اقتصادی دارند می توانند با همراهی با تیم حرفه ای وکلای ما اقدام به تنظیم قراردادهای تخصصی خود نمایند. به طور کلی در خصوص مسائل حقوقی که وکیل مشارکت در ساخت و مشاوران حقوقی می توانند کمک موثری نمایند، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  1. مشاوره حقوقی قبل از انعقاد و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت .
  2. نظارت بر انعقاد و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت.
  3. مشاوره حقوقی در خصوص قراردادهای تنظیمی فی مابین مالک یا سازنده با پیمانکاران، اسکلت سازی، بتون ریزی، گود برداری، برق کاری و سیم کشی و  . . .
  4. نظارت بر انعقاد و تنظیم قراردادهای تنظیمی مابین مالک یا سازنده با پیمانکاران، اسکلت سازی، بتون ریزی، گود برداری، برق کاری و سیم کشی و  . . .
  5. پیگیری اختلافات و دعاوی ناشی از  قرارداد مشارکت در ساخت و  قرارداد پیمانکاری و غیره .
  6. تنظیم قراردادهای مشارکت در ساخت و سایر قراردادهای مرتبط .
فهرست