مقالات و نکات کاربردی

جرم تبانی برای بردن مال غیر از صور خاص جرم کلاهبرداری

مقالات و نکات کاربردی

جرم کلاهبرداری

طرح دعوا واهی از سوی خواهان با تبانی خوانده برای بردن مال غیر

مطابق ماده ی یک «قانون مجازات اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی می نمایند» مصوب سال 1307، اقامه ی دعوای صوری اشخاص علیه یکدیگر که بر اثر تبانی بین آنها و به قصد بردن مال غیر صورت می گیرد، نوع توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال غیر محسوب می شود و از موارد و صورت های خاص جرم کلاهبرداری است.

مجازات مرتکبین این جرم همان مجازات مندرج در ماده 238 قانون مجازات عمومی ( در حال حاضر ماده ی یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و جرم کلاهبرداری است )

جرم کلاهبرداری

تبانی اشخاص ثالت دعوا برای بردن مال غیر (ورود ثالث و اعتراض ثالث)

به موجب ماده ی 2 «قانون مجازات اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی می نمایند »مصوب سال 1307 اشخاصی که به عنوان شخص ثالث در دعوایی وارد شده یا به عنوان ثالث بر حکمی اعتراض کرده یا بر محکوم به حکمی مستقیمآً اقامه ی دعوی می نمایند و این اقدامات آنها ناشی از تبانی با یکی از اصحاب دعوا برای بردن مال یا تضییع حق طرف دیگر دعوی باشد نیز کلاهبردار محسوب شده و علاوه بر تأدیه ی خسارات وارده به مجازات کلاهبرداری محکوم خواهند شد.

تبانی هر یک از طرفین دعوای اصلی با اشخاص بالا هم به موجب همین ماده (2) در حکم کلاهبرداری محسوب شده است.

با توجه به قانون فوق ملاحظه می شود که صرف اقامه ی دعوا، بدون توجه به نتیجه ی حاصل از آن، کلاهبرداری محسوب و مجرمین به مجازات مقرر محکوم می شوند.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب این موسسه آماده ی ارائه هر گونه مشاوره حقوقی و قبول وکالت تخصصی در زمینه طرح و پیگیری دعاوی کیفری علی الخصوص صور جرم کلاهبرداری می باشد.

1 دیدگاه در “جرم تبانی برای بردن مال غیر از صور خاص جرم کلاهبرداری”

  1. سلام
    وقت بخیر
    آیا پرداخت وجه به کارپرداز شرکت خصوصی تبانی محسوب میشود
    با تشکر

دیدگاه ها بسته هستند.