شرایط عیدی زیر یک سال

یکی از سوالات رایج کارگرانی که در نیمه های سال به کاری اشتغال می یابند، بحث عیدی آن هاست . و اغلب این نگرانی وجود دارد که چون تمام مدت سال را به کار اشتغال نداشته اند از این حق محروم شوند.

قانون گذار در تبصره ۱ ماده واحده مربوط به تعیین عیدی و پاداش مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۷۰ در این باره چنین بیان داشته است :

«مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده اند باید به ماخذ شصت روز مزد به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده موضوع ماده واحده این قانون تجاوز نماید.»

تبصره فوق به وضوح بیان داشته است که عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال سابقه کار دارند نیز تعلق می گیرد.

در تبصره مزبور مبلغ پرداختی به این اشخاص را ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال قرارداده است . در انتهای تبصره تاکید بر این مورد شده است که مبلغ پرداختی به کارگران از این بابت «به نسبت ایام کارکرد آن ها »  برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده که بیان کردیم تجاوز کند.

البته گاهی در مکان هایی عرف کارگاه بر پرداخت مبلغی بالاتر از مقرره قانونی است که در این موارد پرداخت مبلغ بالاتر بنا به عرف کارگاه فاقد اشکال است .

اما متاسفانه به وفور دیده می شود که کارفرمایان از پرداخت این مبلغ امتناع می نمایند و یا به بهانه های متعدد این مبلغ را کمتر از مقرره قانونی لحاظ می کنند . که در این مواقع اغلب کارگران به دلیل بیم از بیکاری سکوت می کنند درحالیکه لازم به ذکر است قانون از کارگران حمایت می کند . و رسیدگی به چنین دعاوی و اختلافاتی را در صلاحیت مراجع پیش بینی شده در حل و فصل اختلافات قانون کار قرارداده است .

بیشتر بخوانید :  مرخصی بین تعطیلی

اگر به دنبال راهی برای احقاق حق خود به شیوه قانونی هستید گروه وکلای دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص خود و پشت سر گذاشتن دعاوی متعدد در زمینه های متعدد اداره کار و روابط کارگر و کارفرما و به دست آوردن نتایج مثبت با تمام توان و تجربه خود در کنار شما و به جای شما وارد میدان شده و برای احقاق حق شما تلاش می کند.

کافی است با ما در تماس باشید تا ضمن مشاوره تلفنی رایگان از روند پیگیری پرونده خود هم آگاه شوید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست