اختلاف نظر در مورد پذیرش دعوای اثبات در مورد املاک دارای سند رسمی

مطابق ماده 22 و 47 قانون ثبت، در مورد املاکی که دارای سند مالکیت هستند دادگاه کسی را مالک می شمارد که سند اصلی مالکیت به نام اوست. برخی از حقوقدانان در مورد این دسته از املاک معتقدند اگر در مورد اینها دعوای اثبات مالکیت پذیرفته شود حکم صادره از دادگاه با سند رسمی اداره ی ثبت تناقض پیدا می کند بنابراین در مورد این دسته از املاک نباید دعوای اثبات مالکیت را پذیرفت.

در مقابل عده ای نیز معتقدند رأی صادره از دادگاه که موخر بر تاریخ ثبت سند رسمی است قابل قبول و قابلیت اجرایی دارد و در نتیجه برخی از قضات البته عده ای قلیلی، دعوای اثبات مالکی را در خصوص املاکی که سند رسمی دارند می پذیرند.

دلایل اثبات مالکیت

در مواقعی که دو یا چند نفر خود را مالک یک مال می دانند و در نتیجه ی اختلاف و دعوا میان آنها بالا می گیرد باید هر کس که مدعی مالکیت مال است با استفاده از دلایل اثبات مانند سند، شهادت شهود یا اماره ی ید (تصرف) ادعای خود را اثبات کند.

مهمترین دلیل مالکیت، سند مالکیت است. امروز املاک و اتومبیل ها مطابق قانون در دفاتر اسناد رسمی به ثبت می رسند به این ترتیب دولت فقط کسی را که مال به نام او ثبت شده مالک می شمارد.

با این حال از ارزش اثباتی شاهد هم نباید غافل شد چرا که در بسیاری از اوقات می توان با استفاده از شاهد مالکیت خود را بر اموال اثبات کنیم. البته باید اضافه کنیم که شاهد باید دارای یکسری شرایط قانونی باشد و شهادت هر کس مورد پذیرش دادگاه واقع نمی شود.

اماره ی ید یا تصرف دیگر راه اثباتی مالکیت است که در ماده ی 35 قانون مدنی به آن اشاره شده است و مطابق آن تصرف به عنوان مالکیت دلیل مالکیت است مگر خلاف آن اثبات شود. لازم به ذکر است که در شرایط فعلی در دست داشتن سند مالکیت، قولنامه یا بنچاق نشانه ی تصرف دارنده ی آن محسوب می شود بنابراین همیشه تصرف مادی ملاک تصرف به عنوان مالکیت نیست.

مرجع صالح و هزینه دادرسی در دعوای اثبات مالکیت

در خصوص طرح دعوای اثبات مالکیت املاک دادگاه صالح، دادگاه محل وقوع مال غیرمنقول است و هزینه دادرسی آن با توجه به قیمت منظقه ای ملک محاسبه می شود.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و کادر مجرب و متخصص آن که دارای سابقه ی طولانی در زمینه طرح دعاوی املاک از قبیل: دعوای اثبات مالکیت- دعوای تصرف عدوانی- دعوای خلع ید – دعوای تخلیه ی  ید- دعوای الزام به تنظیم سند رسمی می باشد آمادگی خود را در خصوص ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت در رابطه با دعاوی فوق اعلام می دارند.

فهرست